Irena Hejducka-Kuźmicka

2014-07-16, 10:07   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. morguefile.com/Kettu
Irena Hejducka-Kuźmicka to wspaniała Polska sprinterka, urodziła się 11 sierpnia 1929 roku w Katowicach.

Była zawodniczką Pogoni Katowice i AKS Chorzów. Była reprezentantką Polski w latach 1946-51. Irena Hajducka-Kuźmicka to pięciokrotna mistrzyni Polski. Trzy tytuły zdobyła w 1948 roku, jako zawodniczka Pogoni Katowice w biegu na 60 m, w sztafecie 4x100 m oraz w sztafecie 4x200 m. Zaś dwa kolejne w 1950 roku reprezentując barwy AKS Chorzów (ówcześnie klub nosił nazwę Budowlani Chorzów), triumfowała w biegu na 60 m i w sztafecie 4x100 m. Trzykrotnie została również halową mistrzynią Polski. W sześciu meczach międzypaństwowych w jakich wystąpiła w latach 1947-1951 odniosła jedno zwycięstwo indywidualne oraz trzy w sztafecie. Była jedną z najlepszych lekkoatletek tamtego okresu, lepsze była od niej tylko Stanisława Walasiewiczówna.

Prywatnie była żoną wieloboisty Wacława Kuźmickiego. Irena Hejducka-Kuźmicka otrzymała powołanie do kadry narodowej na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach w 1952 roku. Jednak w wyrazie przynależności i buntu zrezygnowała ze startu na olimpiadzie. Powodem takiej decyzji był brak powołanie dla Jej męża Wacława Kuźmickiego, tłumaczony tym, że jako 30. latek jest już za stary. Rozpacz z powodu tej decyzji była tym większa, gdyż to była szansa na zrewanżowanie się za  poprzednie igrzyska, podczas których Kuźmicki uległ wypadkowi. Na dwa dni przed startem, podczas treningu, Wacław Kuźmicki uderzył głową o betonowy podest, wskutek czego doznał wstrząśnienia mózgu. Pomimo protestów wystartował w dziesięcioboju, uraz przyczynił się do porażki. Kuźmicki wygrał jedynie bieg na 1500 m i ostatecznie został sklasyfikowany na 16. miejscu. Rewanż w Helsinkach, był wspólnym marzeniem Ireny i Wacława, jednak decyzja działaczy przekreśliła wspólne plany i marzenia. Tym samym Irena Hejducka-Kuźmicka w wieku 22 lat zakończyła swoją karierę sportową. Jednak nadal była związana ze sportem,  trenowała Ruch Chorzów, a później Start Katowice. Była również sędziną klasy międzynarodowej. Została odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotymi i Srebrnymi Odznakami PZLA i Śląskiego OZLA. Zmarła 14 lipca 2008 roku w Katowicach.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.