Jedyny taki olimpijczyk

2011-12-27, 16:39   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Który reprezentant Polski zadebiutował jako pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich? Kim był? Odpowiedź w niniejszym artykule.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak nazywa się pierwszy reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich? Otóż jak wiadomo zdarzały się sporadyczne występy polskich zawodników w barwach zaborców. By odpowiedzieć na nasze pytanie musimy cofnąć się do roku 1912 i Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie.

Cztery lata wcześniej podjęto decyzję, by zgodnie z ideą Pierre de Coubertin połączyć rozwój fizyczny i duchowy. Tym samym w 1912 roku równolegle ze sportowymi igrzyskami olimpijskimi odbył się Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury. W sztokholmskiej imprezie w rywalizacji sportowej nie wystartował żaden reprezentant Polski, jednak w rywalizacji duchowej honoru naszego kraju bronił 36-letni wówczas Antoni Wiwulski.

Antoni Wiwulski urodził się 20 lutego 1877 w Totmie w Rosji. Po śmierci ojca przeniósł się do Mitawy na terenach dzisiejszej Łotwy. Ukończył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, a następnie Wyższą Szkołę Techniczną w Wiedniu oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu. Jego rzeźbiarski talent dostrzegło środowisko artystyczne Paryża na czele z Janem Ignacym Paderewskim, czy też Władysławem Mickiewiczem, najstarszym synem polskiego wieszcza. Zresztą ten pierwszy mocno wspierał działalność Wiwulskiego. Brał udział w obronie Wilna przed wojskami sowieckimi 5 stycznia 1919 roku w składzie polskiej Samoobrony Wileńskiej. Podczas służby nabawił się zapalenia płuc, umierając 10 stycznia 1919 roku.

Nas najbardziej interesuje jego udział w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury w 1912 roku w Sztokholmie. Wiwulski wziął udział w konkurencji dotyczącej rzeźby. Niestety, nie odniósł on spektakularnego sukcesu. Wygrał 60-letni reprezentant Stanów Zjednoczonych W* Winans za pracę „Kłusak amerykański”, drugi był Francuz Georges Dubois - „Model nowoczesnego stadionu”. Trzeciego miejsca nie przyznano. Fakt jest jeden, Antoni Wiwulski był pierwszym reprezentantem Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.