Kilka słów o jeździectwie w Białymstoku.
Był rok 1976. Rozegrano wówczas pierwsze zawody międzyklubowe, wzięli w nich udział zawodnicy z akademickich klubów jeździeckich z Opola, Warszawy i oczywiście jeźdźcy z Białegostoku. Pierwszy start zawodników klubu w zawodach regionalnych nastąpił na przełomie kwietnia i maja 1977 r. w Kętrzynie. W tym samym roku, oraz w roku następnym klubowicze zaistnieli na Akademickich Mistrzostwach Polski.
W 1979 r. dwoje reprezentantów brało udział w Mistrzostwach Polski Studenckich Spółdzielni Pracy – oczywiście konno. We wrześniu 1985 r. przy udziale zawodników z kilku klubów okręgu olsztyńskiego, na stadionie w Starosielcach rozegrano zorganizowane przez KJB I Okręgowe Zawody w Skokach. Reprezentanci klubu uczestniczyli w podobnych zawodach rozgrywanych w Kętrzynie, Ostrołęce, Węgorzewie, Paszkowie, Białej Podlaskiej, Warszawie oraz konkursach tej samej rangi rozgrywanych na obszarze województw radomskiego, lubelskiego, rzeszowskiego, olsztyńskiego, elbląskiego i naturalnie podlaskiego. Należy wspomnieć, że obok wymienionych, skoczkowie z KJB zaznaczyli swój udział w Otwarytch Mistrzostwach Warszawy oraz Mistrzostwach Podlasia i Akademickich Mistrzostwach Podlasia.
Nawiązując do swoich SKJ-owskich tradycji klub został pomysłodawcą i organizatorem Akademickich Mistrzostw Podlasia, które rozegrano w latach 2006 i 2007. W 2007 r. w Ignatkach odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Białegostoku.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Jeździecki
Data powstania organizacji: 17 grudnia 1928
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowa Federacja Jeździecka – FEI (1928)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Europy w Sopocie (1975)
Liczba klubów: 275
Liczba zawodników: 3517
Liczba trenerów: 206
Liczba sędziów: 1068
Najważniejsze daty w historii jeździectwa
XVIII w. – jazda polska uważana jest za jedną z najlepszych w Europie
XVIII/XIX w. – zawodnicy tacy jak Tadeusza Dachowski, Bronisław Peretiatkowicz, Karol Rómml osiągają sportowe sukcesy reprezentując państwa z różnych zaborów
początek XX w. – powstają szkoły jeździeckie dla kadr kawalerii w Przemyślu, Tarnowie, Warszawie i w Starej Wsi pod Warszawą
1920 – powstaje Obóz Szkolenia Kawalerii w Grudziądzu (Polska)