Koniec Poloneza?

2013-04-27, 07:34   A A A   drukuj   Przemysław Popek

22 kwietnia 2013 roku minęło jedenaście lat od zakończenia produkcji kultowego już Poloneza. W stolicy przy Fabryce Samochodów Osobowych istniał klub o tej samej nazwie.

Warszawskie FSO zbudowano na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Wśród wielu pracowników znaleźli się również sympatycy sportu, którzy wokół zakładu tworzyli liczne koła sportowe. Wreszcie w 1954 roku doszło do powstania Fundacji „Stal", która przejęła działalność sportową. Utworzono sekcje wodne oraz nart wodnych, piłki siatkowej i łyżwiarstwa figurowego. Na początku lat 70. powstały kolejne drużyny badmintona, judo, piłki nożnej i kolarstwa. Wówczas zaczęła się złota era klubu. Ryszard Szurkowski (kolarstwo), czy też Andrzej Supron (zapasy) to nie jedyne znane nazwiska, które reprezentowały barwy żółto-niebieskie. W sezonie 1979/80 na zapleczu piłkarskiej ekstraklasy zagrał Polonez. Właśnie od tego roku funkcjonuje nazwa Polonez. Pierwszy i jak się później okazało ostatni sezon w II lidze futboliści zakończyli na 13. miejscu. Wynik ten plasuje ich na 160. miejscu w tabeli wszech czasów obecnej I ligi. Niestety, wraz z upadającą fabryką zaczął upadać również klub. Co ciekawe mimo wielu zawirowań związanych z FSO, Polonez nie zniknął całkowicie ze sportowej mapy Polski. Obecnie funkcjonuje jedna sekcja rekreacji i sportów wodnych. Zaś w 2007 roku powstało Stowarzyszenie Piłkarskie Polonez.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.