Podczas XIV Igrzysk Paraolimpijskich, które odbyły się w Londynie w dniach 29 sierpnia-09 września 2012roku udział wzięła rekordowa liczba zawodników niepełnosprawnych z całego Świata, ok. 4200 osób.
Polska 101 osobowa reprezentacja wypadła bardzo dobrze, zajęła IX miejsce w klasyfikacji medalowej zdobywając 36 medali (14 złotych, 13 srebrnych,9 brązowych). Najlepiej spisali się zawodnicy lekkiej atletyki:18 medali (6-7-5), w pozostałych dyscyplinach Polacy zdobywali medale: w tenisie stołowym 5 (3-1-3), kolarstwie szosowym 5 (2-3-0), pływaniu 3 (1-1-1), szermierce na wózkach 3 (2-0-1), łucznictwie 1 (0-0-1), kolarstwie torowym 1 (0-1-0).
W tej najważniejszej imprezie sportowej udział wzięli zawodnicy Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego "START" Zielona Góra.
EWA ZIELIŃSKA - zawodniczka z amputacją kończyny dolnej startująca w specjalistycznej protezie, w lekkiej atletyce: w skoku w dal i w biegu na 100m, brązowa medalistka w skoku w dal na Igrzyskach w Pekinie w 2008r.
PIOTR GRUDZIEŃ (wrodzony skrót kończyny dolnej i górnej),tenis stołowy, srebrny medalista (w klasyfikacji indywidualnej) Igrzysk w Pekinie.
MARCIN SKRZYNECKI (wrodzony skrót kończyny dolnej), tenis stołowy, po raz trzeci brał udział w Igrzyskach, dotychczas bez pozycji medalowej.
Zawodnicy startowali w tenisie stołowym w klasyfikacji indywidualnej (w tej samej grupie schorzeń) oraz razem w klasyfikacji drużynowej (2-osobowej).
Piotr i Marcin wypadli znakomicie, zdobywając ZŁOTY MEDAL Igrzysk w klasyfikacji drużynowej po bardzo emocjonujących pojedynkach. W finale pokonali zdecydowanie 3:0 Hiszpanię, która sensacyjnie wyeliminowała Chiny z walki o medale. Zawodnicy w eliminacjach bezapelacyjnie wygrali z Ukrainą 3:0, w ćwierćfinale po zaciętej walce zwyciężyli Belgię 3:2, w półfinale dostarczając nam wiele emocji pokonali utytułowany zespół Anglii 3:2.
W klasyfikacji indywidualnej jednak nie powiodło się im. Najlepiej zaprezentował się Marcin Skrzynecki, który dotarł do ćwierćfinału wygrywając w eliminacjach 3:0 Salmina Sergio (Brazylia) oraz 3:1 Marca Ledoux (Belgia). Niestety uległ w ćwierćfinale Anglikowi Ross Wilsonowi 1:3, zajmując miejsce 5-8. Piotr skończył rozgrywki na grupie eliminacyjnej plasując się na miejscach 9-12.
Zawodników cechowała przede wszystkim determinacja, wola zwycięstwa i udowodnienia, że są najlepszą drużyną na Świecie, potwierdzając, że złoty medal Mistrzostw Świata z 2010r nie był przypadkiem. Trenerami zawodników byli: Elżbieta Madejska (trener kadry narodowej) oraz Grzegorz Adamiak.
Utytułowana zawodniczka Ewa Zielińska tym razem nie zdobyła medalu, lecz startując w tak mocno obsadzonych połączonych grupach schorzeń zawodniczek z amputacją uda i amputacją podudzia w skoku w dal, trudno było o uzyskanie wysokiego miejsca. Ewa zajęła 12. miejsce, ale biorąc pod uwagę jej grupę schorzeń była czwarta.
W biegu na 100m zajęła 7 miejsce w finale. Należy docenić Jej dotychczasowe osiągnięcia, wolę walki, ambicję, ciężka pracę i podporządkowanie swojego życia jednemu celowi: udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich i uzyskania jak najlepszych wyników sportowych. Trenerem zawodniczki jest: Jerzy Walczak.
Prezes ZSR "Start" Zielona Góra
Danuta Tarnawska
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Sprawdź co wydarzyło się w polskim sporcie
Książka „Igrzyska Lekkoatletów TOM 1, 2, 3, 4” |
|
a w niej:
|
Posiadasz książki o historii polskiego sportu? Nie wiesz co z nimi zrobić?
NAPISZ DO NAS