Mecz Luzytanian to jeden z pierwszych, a zarazem największych wydarzeń związanych z historią portugalskiej piłki nożnej, rozegrany był pomiędzy drużynami z Porto i Lizbony.
Działo się to 2 marca 1894 roku w Porto, z udziałem króla Carlosa. Wówczas to Guilherme Pinto Basto został osobą odpowiedzialną za rozpowszechnienie meczu, który był wielkim entuzjastą tej dyscypliny sportowej. Od tego czasu piłka nożna wzbudzała wśród ludzi wielkie zainteresowanie, a osoby które miały po raz pierwszy z nią kontakt, bardzo były zaciekawione dalszym rozwojem tego sportu.
Początkowo myślano, że granie w piłkę nożną to dla wielu zawodników to jedynie czyste amatorstwo, jednak z biegiem czasu utworzono drużynę narodową. Pierwszy swój mecz rozegrała w 1921 roku, przegrywając z Hiszpanią 1:3. Z każdym dniem narastały emocje i wybuchały różne kłótnie, od osób wyznaczonych do reprezentowania kraju aż do zbierania funduszy przez Portugalski Związek Piłki Nożnej, który chciał zorganizować mecz pomiędzy drużynami z Porto a Lizboną w Madrycie. Być może wszystkie te sytuacje źle wpływały na reprezentację Portugalii, która wygrała po raz pierwszy w 1925 roku, grając z Włochami. Natomiast Hiszpanię, swojego pierwszego przeciwnika, Portugalczycy pokonali dopiero w trzynastym spotkaniu.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach