Kto strzeli pierwszą bramkę w 2012 roku?

2012-01-01, 04:57   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Dziś o godzinie 12:00 piłkarze Cracovii tradycyjnie odbędą Trening Noworoczny.

Początki pierwszych zajęć „Pasów” owiane są wręcz legendą. Jedno z podań mówi o tym, że zwyczaj ten podpatrzył w Wiedniu Mieczysław Zygmunt Wiśniewski, były bramkarz zespołu z Krakowa, który zobaczył go u zawodników tamtejszego Floridsdorfu. Inna historia mówi, że to obrońca Ludwik Gintel był „ojcem” Treningu Noworocznego, miał on wracać z kolegami z balu sylwestrowego i zaproponować im wówczas grę w piłkę nożną. Jeszcze inna z legend podaje, że Cracovia na przełomie 1922 i 1923 roku brała udział w turnieju w Paryżu. W Sylwestra zmierzyła się ze szwajcarską Servettą Genewa, a w Nowy Rok z francuskim Red Star Paryż. To właśnie ten drugi mecz miał być przyczyną tradycyjnych zajęć, które odbywają się 1 stycznia. Choć kroniki klubowe pierwszy mecz datują dużo później, to powszechnie wiadomo, że Trening Noworoczny odbywa się już od lat 20. ubiegłego wieku. Nie zawsze był to pojedynek pierwszego zespołu z drugim, niekiedy Cracovia zapraszała do siebie inne kluby.

Tradycja „Pasów” przenosi się również do innych miast. O godzinie 11:00 na murawę stadionu w Niewiadowie wybiegną piłkarze tamtejszej Stali. Klub, który przygotowuje się do startu w B-klasie do treningu podchodzi bardzo poważnie, na mecz zostały zaproszone władze samorządowe, swoją obecność zapowiedział Dariusz Klimczak, reprezentujący Urząd Marszałkowski w Łodzi. Podobny trening organizuje chociażby Ludowy Klub Sportowy Chomentów, którego piłkarze zagrają w samo południe. W sparingu zmierzy się również Włocławia Włocławek, która zagra z reprezentacją DGS Futsal Liga, drużyna złożona głównie z zawodników występujących w rozgrywkach piłki halowej. Próżnować nie będą także zawodnicy Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego LOTTO-Bydgostia-WSG, którzy wiosła zatopią punktualnie o 12:00.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.