Lata 20. w wioślarstwie

2014-06-21, 08:24   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. morguefile.com/CarolinaJG
Wraz z odradzającym się po 123. latach niewoli kraju, zaczęły również tworzyć się struktury sportowe. Trend ten nie ominął również wioślarstwa.

Wioślarstwo jednak swoich korzeni w Polsce może szukać jeszcze na długo przed odzyskaniem niepodległości. Już w 1872 roku powstaje w Warszawie niemiecki Yacht Club Rzeczny należeli jednak do niego wyłącznie urzędnicy niemieccy pracujący w administracji carskiej. Sześć lat później doszło do powstania pierwszego polskiego klubu – Warszawskie Towarzystwa Wioślarskiego. W 1904 roku klub wioślarski powstaje w Poznaniu. Tam też po odzyskaniu przez Polaków upragnionej wolności, 8 grudnia 1919 zostaje założony Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

W początkowych latach niezwykle ważna była promocja dyscypliny, o czym pisał Przegląd Sportowy. „Z kolei rzeczy wypada poruszyć kwestię, na którą wszyscy we wszystkich sportach się zastanawiają, to jest nad decentralizacją sportu! Wzorem krajów wysoko sportowo rozwiniętych, należy urządzać mistrzostwa co raz to w innem mieście, ponieważ to jest najlepszą propagandą. Jak my potrafimy sobie zaskarbić zaufanie rządu, jeśli temu rządowi nie pokażemy naszej pracy?”. Nie zwykle ważny był rok 1923, który był rokiem przedolimpijskim. Igrzyska Olimpijskie w 1924 były pierwszymi z udziałem Polski, cztery lata wcześniej Polska była zajęta wojną z bolszewikami. Działacze warszawscy chcieli, by mistrzostwa kraju w 1923 roku odbyły się na Wiśle spotkało się to jednak z dość dużym oporem wioślarskiego środowiska. „Wisła bowiem w Warszawie posiada nurt tak zmienny, że na dystansie kilku kilometrów różnica szybkości prądu może sama spowodować wysuniecie się faworyzowanej przez los łodzi o kilka długości.” - zatem nie równe warunki były jednym z argumentów przeciwników warszawskiej imprezy. Ostatecznie impreza odbyła się w Bydgoszczy.

Na paryskich igrzyskach w 1924 roku w konkurencji jedynek wystartował Andrzej Osiecimski-Czapski, który odpadł w eliminacjach. W eliminacjach przepadła także czwórka ze sternikiem w składzie: Antoni Brzozowski, Edmund Kowalec, Henryk Fronczak, Józef Szawara, Władysław Nadratowski (sternik).

W 1924 roku Polski Związek Towarzystw Wioślarskich został członkiem Międzynarodowej Federacji Towarzystw Wioślarskich (FISA).
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.