LKS Pogoń to więcej niż klub

2012-11-12, 06:59   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Lwowski Klub Sportowy „Pogoń" to klub, który mimo wielu trudności zdołał przetrwać w sercach kibiców.

Mimo, że od lat nie gra w polskiej ekstraklasie wciąż należy do jej najlepszych klubów. LKS Pogoń zajmuje obecnie 29. miejsce w tabeli wszech czasów piłkarskiej ekstraklasy. Powstała w 1904 roku i stała się czołowym klubem piłkarskim. Bez wątpienia najlepszym klubem międzywojennej Polski. Pięć lat od założenia powstała filia pod nazwą Pogoń Jarosław, obecnie to JKS 1909 Jarosław, który rozgrywa swoje mecze do dziś.

Pamięć o lwowskim klubie przetrwała dlatego, że zaczęto tworzyć kluby, które stały się niejako spadkobiercami jej tradycji. 21 maja 1945 roku powstała Polonia Bytom, która przybrała barwy Pogoni, a jej członkami zostali piłkarze i działacze z Lwowa. Te same barwy przywdziała imienniczka ze Szczecina, Piast Gliwice, czy też Odra Opole. Działalność byłych członków LKS Pogoń była widoczna na przestrzeni dziejów. Warto tu chociażby przytoczyć mało znaną historię Eugeniusza Łotockiego, który w młodości był zawodnikiem zespołów młodzieżowych LKS Pogoń, a później został pionierem piłki nożnej w Łomiankach. Zakładając w 1933 roku pod Warszawą – Łomiankowski Klub Sportowy. Drużyna ta istniała do wybuchu wojny. Po zakończeniu działań zbrojnych były zawodnik „Pogoniarzy" rozpoczął odbudowę sportu w Łomiankach. Historia ta pokazuje, że Pogoń była nie tylko klubem wychowującym wspaniałych zawodników, ale też działaczy, którzy promowali sport daleko poza granicami Lwowa.

W 2009 roku Pogoń została reaktywowana, pozostaje mieć nadzieje, że klub wróci jeszcze kiedyś na europejskie salony.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.