Łódzki sport podczas II Wojny Światowej

2015-05-11, 05:56   A A A   drukuj  
Zapraszamy na kolejny wykład ilustrowany prezentacją multimedialną w ramach cyklu Z dziejów łódzkiego sportu i turystyki.
  
Spotkanie pt. "Łódzki Sport Podczas II Wojny Światowej - odbędzie się w dniu 13 maja 2015 r. (środa), o godz. 17.00 w siedzibie Oddziału Sportu i Turystyki MMŁ przy ul. ks. I. Skorupki 21.

W związku z przypadającą 8 maja 2015 roku 70. rocznicą zakończeniu II Wojny Światowej zapraszamy na prelekcję przybliżającą łódzki sport podczas niemieckiej okupacji.
  
W czasie trwania okupacji niemieckiej łódzki sport poniósł niepowetowane straty. Wielu wybitnych łódzkich sportowców, trenerów i działaczy zostało zamordowanych, inni byli więźniami obozów koncentracyjnych, więzień o charakterze politycznym oraz obozów jenieckich. Ludności polskiej zakazano korzystania z urządzeń sportowych, a nawet jazdy na rowerze i kąpieli w miejscach publicznych. Jeszcze większe represje dotknęły ludność żydowską, która została zgrupowana, w utworzonym 8 lutego 1940 r., Litzmannstadt Ghetto. W wyniku katorżniczej pracy oraz realizowanej przez hitlerowców polityki eksterminacji, prawie wszyscy łódzcy Żydzi zostali w toku wojny wymordowani. Pomimo zakazania aktywności sportowej polskiej ludności, już na przełomie 1939 i 1940 r. zaczęły być organizowane w mieście pierwsze, nielegalne drużyny piłkarskie. Organizowanie nielegalnych zawodów sportowych wiązało się jednak z ryzykiem aresztowania przez okupantów. Legalna działalność o charakterze sportowym została zarezerwowana w tym okresie wyłącznie dla osób narodowości niemieckiej.

Podczas prelekcji przybliżone zostaną zarówno nielegalne polskie rozgrywki sportowe w okupowanej Łodzi, jak i działalność niemieckich stowarzyszeń sportowych w mieście w tym okresie.

 Wstęp wolny.
Powrót | źródło: inf. prasowa
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.