Łyżwiarstwo figurowe w Kanadzie

2015-01-02, 09:59   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons/Nellinka
Łyżwiarstwo figurowe w tym kraju ma swój początek dzięki imigrantom, przybywających z Europy. O popularności tego sportu świadczy wiele wpisów do podróżniczych dzienników czy pamiętników oficerów.

Sport ten był tak popularny, że w dniu 24 grudnia 1748 roku weszło zarządzenie zakazujące jazdy na lodzie po ulicach Québec. 

W 1880 największą sławą cieszył się Louis Rubenstein z Montrealu. Przez wiele lat był kanadyjskim mistrzem. W 1890 roku w Rosji zdobył tytuł „Champion of the Universe”. Dzięki niemu w 1887 roku powstał Kanadyjski Amatorski Związek Łyżwiarstwa. 

W 1914 roku powstała odrębna organizacja, zajmująca się łyżwiarstwem figurowym. Pierwszymi członkami tej organizacji były: Minto Club z Ottawy i Earl Grey Club z Montrealu. Również w tym roku odbyły się pierwsze Kanadyjskie Mistrzostwa w Łyżwiarstwie Figurowym. Louis Rubenstein był pierwszym prezesem nowo powstałej organizacji i pełnił tę funkcję do 1930 roku.   

W 1947 roku Barbara Ann Scott wygrała pierwszy raz w historii Kanady Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym. W następnym roku została pierwszą zawodniczką z Ameryki Północnej, która w jednym roku zwyciężyła  w Mistrzostwach Europy,  Świata i Igrzyskach Olimpijskich. 

W 1988 roku Rob McCall ze swoją partnerką Tracy Wilson zdobyli brąz na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Calgary. Byli oni pierwszą parą taneczną z Kanady, która zdobyła olimpijski medal.

Dopiero w 2002 roku udało się zdobyć złoto podczas Igrzysk Olimpijskich, tego wyczynu w Salt Lake City dokonała para Jamie Salé i David Pelletier.

Zaś w 2003 roku para Shae-Lynn Bourne i Victor Kraatz zdobyli jako pierwsi z Ameryki Północnej złoto podczas Mistrzostw Świata.
Powrót | źródło: historymuseum.ca
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.