Mały kraj z wielkimi sukcesami

2013-05-17, 07:32   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

„Mały naród, a wielki w sporcie" - tymi słowami Juan Antonio Samaranch podsumował rozwój sportu i idei olimpijskiej w Słowenii, podczas wizyty w 1993 roku.

Olimpijska tradycja w tym kraju jest częścią narodowego dziedzictwa kulturalnego. Już w 1689 roku Janez Vajkard Valvasor wydał swoje dzieło: „Sława księstwa Krainy" w języku niemieckim, opisujące historię, kulturę oraz geografię Krainy. Zawarta jest tam najstarsza wzmianka o narciarstwie w centralnej części Europy. Pomimo udokumentowanych początków sportu, pierwszy klub sportowy powstaje dopiero 200 lat później, w Padwie. W tym momencie warto wspomnieć o Rudolfie Cvetko, który był pierwszym, słoweńskim sportowcem zakwalifikowanym na Igrzyska Olimpijskie. Przywiózł z nich wówczas pierwszy medal olimpijski, wygrany w zawodach szermierczych. Nie można zapomnieć także o Mirosławie Cerarze, który po II wojnie światowej ożywił słoweńską gimnastykę, zdobywając dwa złote medale oraz brąz na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i Meksyku. Rozwój sportu w Słowenii jest związany z inżynierem – Stanko Bloudekiem, który był nie tylko zapalonym sportowcem, ale także budowniczym obiektów sportowych. Był jednym z najbardziej zagorzałych obrońców idei olimpijskiej, w 1948 roku został członkiem MKOI. W 1991 roku został założony Komitet Olimpijski w Słowenii, który został zatwierdzony rok później przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Słoweńscy zawodnicy po raz pierwszy z flagą swojego kraju mogli wyjść podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Reprezentanci tego kraju biorą udział w różnych zawodach sportowych o randze międzynarodowej czy krajowej. Słowenia może się poszczycić wieloma sukcesami, na Letnich Igrzyskach Olimpijskich zdobyła 39 medali, w 1991 roku na Mistrzostwach Świata - 14, natomiast na Mistrzostwach Europy wywalczyła ponad 680 krążków. Najlepsze rezultaty osiągane są w indywidualnych konkurencjach takich jak: wioślarstwo, lekkoatletyka, żeglarstwo, judo, gimnastyka, skoki spadochronowe, snowboarding czy narciarstwo biegowe, jak też sportach zespołowych: siatkówce, piłce ręcznej, piłce nożnej czy koszykówce.

Powrót | źródło: london2012.olympic.si
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.