Mark Spitz

2016-02-12, 10:42   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons/Guido Segani, Giorgio Lotti
Mark Spitz to amerykański pływak, 11-krotny medalista Igrzysk Olimpijski, 7-siedmiokrotny zdobywca złotego medalu podczas jednych Igrzysk Olimpijskich (1972).

Spitz ustanowił wiele rekordów świata w pływaniu. W 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium, terroryści zamordowali 11 izraelskich sportowców. Ludzie byli wówczas zachwyceni osiągnięciami Spitza, ale jednocześnie rozgniewani morderstwem żydowskich sportowców. Z racji, że Spitz był Żydem, był chroniony przez amerykańskich strażników, ponieważ obawiano się, że terroryści będą chcieli coś mu zrobić. Zawodnik był zły i zasmucony z powodu  śmierci izraelskich sportowców, ale był na tyle oszołomiony sytuacją oraz zabezpieczany, aby zrobić coś przeciwko terrorystom.

Do świata pływania Spitz został wprowadzony przez swoich rodziców. Gdy Mark miał 2 lata, przeprowadził się z rodziną na Hawaje, gdzie na plaży Waikiki pływał codziennie. Po kilku latach rodzina przeniosła się do Kalifornii. Ojciec Spitza zawsze uczył go o znaczeniu bycia pierwszym. W wieku 15 lat, podczas Olimpiady Machabejskiej, Mark zdobył 4 złote medale i został uznany za najbardziej wybitnego sportowca. To był początek długiej listy zwycięstw. Do wiosny 1972 roku Spitz miał na swoim koncie 23 rekordy świata i 35 rekordów Stanów Zjednoczonych. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 1968 roku Mark zdobył 4 medale – dwa złote, srebrny oraz brązowy. Wielu uważało, że mógł wtedy osiągnąć więcej, ale niestety przeziębienie uniemożliwiło mu to.

Po obfitujących w dobre wyniki Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku, Mark rozpoczął produkcję filmów oraz reklam i zajął się biznesem. 
Powrót | źródło: jewishvirtuallibrary.org
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.