Medal Górskiego

2012-02-14, 09:51   A A A   drukuj  

W przeddzień turnieju Euro2012 nie lada gratka dla kolekcjonerów i kibiców. Po raz pierwszy na rynku dostępny jest srebrny medal upamiętniający Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera polskiej reprezentacji, który doprowadził ją m.in. do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz do zdobycia srebrnego krążka na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974 roku.

- „Medale zdobyte przez naszą drużynę pod kierunkiem mojego ojca to nadal jedna z najpiękniejszych kart w historii polskiego sportu. Cieszę się, że dzięki współpracy ze Skarbnicą Narodową udało się w tak szczególny sposób uhonorować jego ogromny dorobek. To piękna pamiątka dla tych wszystkich, którzy kibicowali ‘Orłom Górskiego’, ważna również dla młodzieży, która dzięki niej pozna historię największych sukcesów polskiego futbolu”– mówi Dariusz Górski, syn trenera.

Okolicznościowy medal upamiętniający najlepszego polskiego trenera XX wieku został wykonany przez Skarbnicę Narodową w ramach serii „Wielcy Polacy”.– „Jest on pierwszym sportowcem uhonorowanym w tej największej i najdłuższej polskiej serii numizmatycznej. Wśród najbardziej zasłużonych dla Polski nie mogło zabraknąć Kazimierza Górskiego. Jego „orły” w czasach komunizmu dały Polakom niezapomniane chwile wielu zwycięstw, których reprezentacji Polski dotychczas nie udało się powtórzyć. Jestem bardzo dumny z tego, że dzięki współpracy z rodziną Kazimierza Górskiego udało się nam doprowadzić do stworzenie tego medalu. Mamy nadzieję, że będzie przywoływał legendę niezapomnianego trenera” – mówi Adam Zieliński, Dyrektor Skarbnicy Narodowej.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Całe swoje życie poświęcił piłce nożnej. W młodości grał na pozycji napastnika w klubach piłkarskich rodzinnego miasta. Niestety wojna przeszkodziła mu w rozwoju świetnie zapowiadającej się kariery. Po jej zakończeniu grał jeszcze w Legii Warszawa oraz wystąpił w jednym meczu międzypaństwowym Polska-Dania. W 1954 rozpoczął pierwszą samodzielną pracę szkoleniową z drużyną Marymont Warszawa. Potem trenował jeszcze warszawską Gwardię, Legię oraz Lubliniankę. W latach 1970-76 został selekcjonerem polskiej reprezentacji i doprowadził ją do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z polską reprezentacja od 1977 do 1986 trenował greckie drużyny. Z Panathinaikosem i Olympiakosem zdobył mistrzostwo Grecji. W tym okresie przez dwa lata trenował również stołeczną Legię. Po zakończeniu kariery trenerskiej i powrocie do Polski od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991-95 był jego prezesem. Po ustąpieniu pozostał prezesem honorowym.

Wybity przez Skarbnicę Narodową medal przedstawia na awersie portret Kazimierza Górskiego oraz symboliczną scenę meczu piłki nożnej wraz z trybuną kibiców. Na rewersie znajduje się stylizowana kompozycja historycznych wizerunków godła. Medal wykonany jest ze srebra wysokiej próby (925/1000). Skarbnica Narodowa przygotowała dla kolekcjonerów 20012 egzemplarzy.

Specyfikacja medalu:

Rok emisji: 2012

Kraj emisji: Polska

Metal: Srebro próby 925/1000

Waga: 10 g

Średnica: 30 mm

Jakość: Najwyższa jakość mennicza, stempel lustrzany

Limitacja: 20012 egzemplarzy

Powrót | źródło: informacja prasowa
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.