ISSN
Sportowa Historia

Media sportowe

2011-11-29, 12:42   A A A   drukuj   Stanisław Popek

Nie od dziś znane jest powiedzenie, że media kreują rzeczywistość. Od jak dawna kreują one rzeczywistość polskiego sportu?

Obecnie na rynku jest wiele magazynów poświęconych różnym dyscyplinom sportu. Co może wydawać się teraz dziwne to w XVII i XVIII wieku temat sportu był uznawany za niepoważny i dlatego nie poruszano go w ówczesnej prasie. Pierwszy artykuł około sportowy pojawił się w 1805 roku na łamach „Dziennika Wileńskiego” „O fizycznym wychowaniu dzieci”, autorstwa Jędrzeja Śniadeckiego. Z kolei w 1838 roku „Gazeta Krakowska” zamieściła materiał na temat jazdy na łyżwach.

W 1881 roku Towarzystwo Gimnastyczne we Lwowie zaczęło wydawać „Przewodnik gimnastyczny”, co bezsprzecznie uznaje się za początek prasy sportowej w Polsce. Siedem lat później w Warszawie zostaje wydany pierwszy numer gazety „Sport”. Dziennik „Słowo Polskie” uruchamia pierwszy dział sportowy.

Nie bez znaczenia dla polskiego dziennikarstwa sportowego wydaje się być postać Zygmunta Mineyko, który wyemigrował z Wileńszczyzny do Grecji. Nie zerwał on jednak kontaktów z ojczyzną. W 1896 roku relacjonował dla gazet z Krakowa i Lwowa Igrzyska Olimpijskie, które odbywały się w Atenach. Tym samym Mineyko stał się pierwszym polskim sportowym korespondentem. Jako ciekawostkę warto dodać, że był on spokrewniony z rodziną Papandreou, słynnych polityków greckich.

W 1918 roku na terenie kraju wydawanych było blisko ponad 40 tytułów prasowych, a także zawiązał się Związek Dziennikarzy i Publicystów Sportowych RP. Trzy lata później pojawił się pierwszy numer „Przeglądu Sportowego”. W 1945 roku działalność rozpoczął katowicki „Sport”. Lata 90. XX wieku to bujny rozkwit dodatków sportowych w dziennikach i licznych magazynów.

Na pierwsze audycje radiowe Polacy musieli czekać do 1927 roku, kiedy to na antenie Polskiego Radia, które powstało dwa lata wcześniej, zaczęli prowadzić je dziennikarze tygodnika „Stadjon”. Jeszcze w tym samym roku przeprowadzono relacje z Mistrzostw Polski w narciarstwie. Wreszcie zaczęły pojawiać się gwiazdy radiowe takie jak Wojciech Trojanowski, Bogdan Tomaszewski, czy też Bogdan Tuszyński.

Z kolei w 1957 roku Telewizja Polska przeprowadziła pierwszą transmisję – mecz Skra Warszawa – Gwardia Łódź. Lata 60. to bujny rozwój transmisji sportowych m.in. z Igrzysk Olimpijskich z Rzymu oraz Meksyku. W 1996 roku stacja telewizyjna Eurosport uruchomiła polską wersję językową, a w 1999 roku pojawiła się Wizja Sport pierwszy polski kanał sportowy.

Wiek XXI to wiele magazynów sportowych, transmisje telewizyjne w HD, a nawet w 3D. Jedyne czego może brakować polskiemu kibicowi to radiowej stacji sportowej, które z powodzeniem funkcjonują na zachodnich rynkach.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.