Mistrzyni bez olimpijskiego medalu

2014-05-14, 07:51   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. morguefile.com/ttronslien
19 stycznia 1955 roku  w Elblągu urodziła się Erwina Ryś-Ferens trzecia dama polskiego łyżwiarstwa szybkiego, zaraz po Elwirze Seroczyńskiej i Helenie Pilejczyk.

Jej wielkim sportowym marzeniem było to żeby dorównać ilością łyżwiarskich osiągnięć wspaniałym poprzedniczkom. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie uzyskała tytuł magistra sportu o specjalizacji trenerskiej. Na łyżwach zaczynała jeździć w VIII klasie szkoły podstawowej, jej pierwszym trenerem był Andrzej Oziewicz. Przez 10. lat była reprezentantką klubu Olimpia Elbląg (1968-1978), następnie przez kolejne 10. lat broniła barw Marymontu Warszawa. Erwina Ryś-Ferenc w 1974 roku została niekwestionowana bohaterką mistrzostw świata juniorek w alpejskim kurorcie Cortina d`Ampezzo. Młoda łyżwiarka wygrała bieg na 1000 i 3000 m oraz odniosła triumf w wieloboju, zaś w biegu na 1500 metrów zdobyła srebro. Tym samym odniosła największy sukces w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego. Rok później powtórnie zdobyła dwa złote medale na 1000 m i 3000 m podczas juniorskich mistrzostw świata, zaś w seniorskim starcie na 1500 m zajęła 2. miejsce. Szczęście z sukcesów było tym większe, iż zapowiadały one kolejne sukcesy. Mianowicie rok później w 1976 roku Erwina Ryś-Ferens brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w Insbrucku. Niestety los bywa przewrotnym i o owym starcie lepiej nawet nie wspominać, cztery lata później szanse na medal również odeszły daleko, jednak Polka zajęła 5. miejsce w biegu na 3000 m jak się okazało była to jej najlepsza olimpijska lokata. Podczas dwóch kolejnych Igrzysk Olimpijskich Ryś-Ferens nie zdobyła upragnionego medalu. Jest to pewnego rodzaju fenomenem, ktoś inny może powiedziałby, że pechem, ponieważ przez wiele lat Erwina Ryś-Ferens nie miała sobie równych, jednak olimpiada za każdym razem ja pokonywała. Nasza bohaterka 76. razy zostawała mistrzynią Polski na 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000m, 5000 m oraz w wieloboju jak i wieloboju sprinterskim. Wynik ten bez wątpienia jest rekordem Polski. W swoim dorobku ma wiele innych rekordów, jest 17-krotna finalistką Mistrzostw Europy, 3-krotnie zdobyła brązowy medal Mistrzostw Starego Kontynentu oraz 8 razy zdobyła medal Mistrzostw Świata.

Jest aktywnym działaczem sportowym, jest członkiem PKOl.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.