Narciarstwo na Cyprze

2013-09-06, 06:38   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Narciarstwo po raz pierwszy pojawiło się na Cyprze około 1934 roku, kiedy to pewna grupa osób stworzyła „Klub Wspinaczki Górskiej".

Niestety, wybuch II wojny światowej sprawił, że rozwój tego sportu został zatrzymany na kilka lat. Cypryjski klub narciarski został założony 2 marca 1947 roku. Od tego czasu pełnił ważną rolę w rozwoju narciarstwa. Pierwszy wyciąg został zbudowany za pomocą prymitywnego urządzenia i wzniesiony na górze Olimp, zaś drugi powstał w 1951 roku w pobliżu restauracji „Delfin". Po odzyskaniu niepodległości w 1960 roku, Klub Narciarski zmienił swoją formę na bardziej nowoczesną. Do 1968 roku przenośne wyciągi wprowadzane były do użytku przez armię brytyjską, lecz w tym samym roku został zbudowany pierwszy wyciąg, który był własnością CSC. W przeciągu kilku lat powstało kilka takich wyciągów, każdy z nich posiadał swój obszar, na którym znajdowała się kawiarnia a także był połączony z innymi, tworząc sieć szlaków. Wraz ze wzrostem swoich obszarów, CSC zainicjowało tradycję lekcji narciarstwa dla dzieci od sezonu w 1959 roku. W 1960 roku Federacja zapoczątkowała konkursy Pancyprian. Od 1963 roku Cypryjczycy uczestniczą w międzynarodowych konkursach, zaś pierwszy udział na Mistrzostwach Świata miał miejsce w 1978 roku w Garmisch-Partenkirchen. Natomiast pierwszy olimpijski start nastąpił w 1980 roku w Lake Placid. Od tego czasu zawodnicy z Cypru aktywnie uczestniczą w różnych konkursach regionalnych, a także na Mistrzostwach Świata czy Igrzyskach Olimpijskich. Dzisiaj wielu Cypryjczyków i obcokrajowców może podziwiać narciarstwo podczas każdej zimy, bo od lat 60. nastąpił wielki rozwój w tej dyscyplinie sportowej.

Powrót | źródło: skicyprus.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.