Nie taka prosta historia Superpucharu

2012-02-10, 09:07   A A A   drukuj   Przemysław Popek

W środę kraj obiegła informacja o odwołaniu Superpucharu Polski. Nierozgrywanie meczu o to trofeum to jednak żadna nowość.

Pierwszy mecz o Superpuchar Polski miał się odbyć 22 czerwca 1980 roku, ale tylko miał, bo w rezultacie nie doszedł do skutku. Legendą owiana jest przyczyna z powodu, której nie doszło do meczu. Jednym z nich miała być napięta sytuacja w kraju, inna mówiła o sportowych przyczynach. Tym samym pierwszym zdobywcą Superpucharu została trzecioligowa Lechia Gdańsk, która pokonała mistrza Polski Lech Poznań 1:0, a było to w 1983 roku. Impreza sukcesu nie odniosła i zapomniano o niej na kolejne cztery lata.

W 1987 roku powrócono do idei Superpucharu Polski na wniosek trenera Kazimierza Górskiego. I tak grano aż do 1993 roku, kiedy to z powodu zawirowań związanych spoza boiskowymi układami w sezonie 1992/1993 mecz o Superpuchar Polski się nie odbył. Kolejne spotkanie, w którym bić się miał mistrz ze zdobywcą pucharu Polski nie odbyło się w 2002 roku. Wówczas podobnie jak w tym roku rywalizować miały Legia Warszawa i Wisła Kraków. Powód? Brak odpowiedniego terminu. W 2003 roku, jakby zapomniano o organizacji imprezy, a rok później o Superpuchar Polski Lech i Wisła walczyły w ramach ostatniej ligowej kolejki. W 2005 roku ponownie mecz się nie odbył. Od 2006 roku grano już nieprzerwanie, aż do minionej środy...

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.