Nie żyje Helena Gąsienica Daniel-Lewandowska

2013-11-25, 16:00   A A A   drukuj  

W sobotę 23 listopada zmarła Helena Gąsienica Daniel-Lewandowska, biegaczka narciarska, olimpijka z Cortina d`Ampezzo (1956) i Squaw Valley (1960), dziesięciokrotna mistrzyni Polski. Dziś o godzinie 14:00 odbył się na cmentarzu w Zakopanem jej pogrzeb.

Helena Gąsienica Daniel-Lewandowska urodziła się 15 kwietnia 1934 roku w Zakopanem. Była siostrą olimpijczyków: Marii, Andrzeja i Józefa Gąsieniców Danieli. Już w wieku 16 lat zdobyła dwa złote medale mistrzostw Polski w biegach narciarskich. W ciągu całej kariery łącznie wywalczyła aż dziesięć mistrzowskich tytułów oraz cztery srebrne medale. Startowała w barwach klubu Wisła Gwardia Zakopane.
Dwukrotnie reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich - w 1956 roku w Cortina d`Ampezzo zajęła 24. miejsce w biegu na 10 km, natomiast cztery lata później w Squaw Valley w tej samej konkurencji zajęła 21. miejsce, a w sztafecie 3x5 km wraz ze Stefanią Biegun i Józefą Pęksą-Czerniawską zajęły 4. miejsce.
Największy sukces odniosła, zwyciężając dwukrotnie w prestiżowych zawodach w szwajcarskim Grindelwaldzie w biegu rozstawnym 3 x 5 km (1955, 1960).
Po zakończeniu kariery zajmowała się chałupniczym wytwarzaniem swetrów i czapek oraz prowadziła wraz z mężem warsztat samochodowy. Odznaczona tytułami Zasłużona Mistrzyni sportu oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Powrót | źródło: PZN
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.