Zapowiadała się kariera światowej sławy, były pierwsze sukcesy, medale. Wszystko było na dobrej drodze, aż ten szlak przecięła pomyłka rujnująca życie młodej lekkoatletce Ewie Kłobukowskiej.
Ewa Kłobukowska urodziła się 1 października 1946 roku w Warszawie, gdzie w 1965 roku ukończyła Technikum Ekonomiczne nr 6, a w 1972 roku otrzymała dyplom magistra ekonomii na SGPiS (dzisiejsza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Występowała w barwach Skry Warszawa, jej specjalnością był sprint. Podczas I Europejskich Igrzysk Juniorów w Warszawie w 1964 roku wygrała bieg na 100 metrów, co było objawieniem sezonu.Natomiast w tym samym roku na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, Kłobukowska podczas Złotej Sztafety dostała pałeczkę na ostatniej zmianie, na początku swego biegu miała przewagę ok. 2 metrów nad zawodniczką z USA, zwiększyła ją do ok. 3 metrów. Tym samym został ustanowiony nowy rekord olimpijski i świata. Wówczas nikt nie miał wątpliwości, bez fenomenalnego biegu Kłobukowskiej nie byłoby złotego medalu. W 1966 roku Ewa Kłobukowska potwierdziła, iż jej sukcesy nie są dziełem przypadku i ponownie wygrała bieg na 100 metrów oraz sztafetę (dostała pałeczkę o kilka metrów za trzema prowadzącymi zespołami) podczas mistrzostw Europy w Budapeszcie. Bieg na 200 metrów wygrała Irena Kirszenstein (Szewińska), zaś Kłobukowska zdobyła srebrny medal. Duetu Kłobukowska-Kirszenstein (K-K) zazdrościł nam cały świat. Ewa Kłobukowska czternaście razy reprezentowała Polskę w meczach międzypaństwowych, była trzykrotną rekordzistką świata, ośmiokrotną rekordzistką kraju, zaś dwa razy została mistrzynią Polski.
Wspaniale rozwijająca się kariera lekkoatletyczna Ewy Kłobukowskiej została brutalnie przerwana w 1967 roku. Przed startem o Puchar Europy w Kijowie Kłobukowskiej, tak jaki innym zawodniczkom, została pobrana próbka nabłonka z jamy ustnej, mająca na celu ustalenie płci zawodniczek. Metodę badania chromosomów w ten właśnie sposób medyczna komisja MKOl przyjęła w latach 60. XX wieku. U Kłobukowskiej wykryto zbitkę chromosomów XXY, dziś uważaną za błąd genetyczny. Nikt nie poradził się genetyków, specjaliści od przepisów obowiązujących w sporcie sami się nimi mianowali i w ten sposób bezpodstawnie została dożywotnie zdyskwalifikowana za „nie bycie czystą kobietą", została wschodząca gwiazda polskiej lekkoatletyki. Wniosek o dyskwalifikację został złożony przez działaczy ZSRR i NRD. Kłobukowska niejednokrotnie wyprzedziła zawodniczki z tych krajów, a Igrzyska Olimpijskie w Meksyku zbliżały się wielkimi krokami... Zatrważający jest również fakt, iż nikt z polskich działaczy nie stanął w obronie lekkoatletki. Jedynie naukowcy byli głosem obrony, jednak zbyt słabym. Dopiero w 2002 roku największy autorytet w dziedzinie medycyny sportowej prof. Arne Ljungqvist przyznał rację genetykom broniącym Kłobukowskiej. MKOl po 25-latach przyznało, że stosowanie kryterium chromosomowego było błędem. Jednak nikt nie wpadł na to, żeby Ewę Kłobukowską za wyrządzone krzywdy najzwyczajniej w świecie przeprosić...
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Lekkiej Atletyki
Data powstania organizacji: 11 października 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: European Athletic Association, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych – IAAF (1919)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych Warszawa (1987), Bydgoszcz (2010)
Najważniejsze daty w historii lekkiej atletyki
koniec XIX w. - powstaje Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz Park dr. H. Jordana w Krakowie, gdzie propagowano idee sportu
1904 – pierwsze kluby zakładają sekcje lekkoatletyczne
11 października 1919 – powstaje Polski Związek Lekkiej Atletyki
1919 – PZLA wstępuje w szeregi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF)