Norweski sport

2014-06-13, 07:35   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. morguefile.com/Carlson
Sport w Norwegii ma dobre fundamenty, dzięki którym może on się stale rozwijać. Do najpopularniejszych należą: narciarstwo, łyżwiarstwo, bieganie, pływanie, wioślarstwo czy żeglarstwo.

W XIX wieku najpopularniejszym sportem zimowym w północnej Europie było łyżwiarstwo. Sport rozwijał się dzięki Szwecji. Była ona siłą napędową dla Norwegów ze względu na konflikt narodów. Dlatego nie dziwi nas, że pierwszym sportem zorganizowanym było strzelectwo. Organizowano polowania czy też turnieje strzeleckie. Pod koniec XIX wieku wpływ na norweski sport mieli Anglicy.  Zaczęły być wówczas takie dyscypliny jak: lekkoatletyka, kolarstwo, tenis czy chociażby piłka nożna. Pierwszy klub piłkarski został założony w 1885 roku w Oslo. Pisząc o sporcie nie można zapomnieć o łyżwiarstwie. Od razu przychodzi nam na myśl Axel Paulsen, który znany jest jako twórca skoku – Axel. Początkowo kobiety były sceptycznie nastawione do uprawiania sportu, ale z czasem przekonały się one do niego. Ważnym momentem w norweskim sporcie był rozpad unii szwedzko-norweskiej w 1905 roku. Wówczas kraj potrzebował czegoś, co mogłoby pogłębić tożsamość narodową, wtedy też postawiono na sport.
Powrót | źródło: kragerovgs.no
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.