Notatka z życia: Andrzej Gronowicz

2014-03-06, 07:39   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

„Pierwszy srebrny medal w historii polskiego kajakarstwa na igrzyskach olimpijskich! Brawo Polacy!". Tak sukces Andrzeja Gronowicza i Jerzego Opary komentował dziennikarz Telewizji Polskiej, relacjonujący zmagania kajakarskich dwójek podczas igrzysk w Montrealu w 1976 roku. Srebrny medal tej imprezy to największe osiągnięcie w karierze pierwszego z wymienionych sportowców, który jutro skończy 63 lata.

Podczas tej imprezy polska dwójka była bliska zdobycia także drugiego medalu na dystansie 1000 metrów. Gronowicz i Opara zajęli najgorsze dla sportowców miejsce czwarte, przegrywając brązowy medal o dokładnie 0,1 s. Występ w kanadyjskich igrzyskach był jednak dla obu kajakarzy najbardziej udany, gdyż cztery lata wcześniej nie powiodło im się w Monachium. Opara w jedynkach na dystansie 1000 metrów zajął w finale dziewiąte miejsce, a Gronowicz wspólnie z Janem Żukowskim startował wyłącznie na 500 metrów, ale polska para odpadła w półfinale dwójkowej rywalizacji.

Andrzej Gronowicz urodził się 7 marca 1951 roku w Pile. Sportową karierę zaczynał w wieku 17 lat w OKS OZOS Stomil Olsztyn. Tam właśnie spotkał Jana Żukowskiego, z którym początkowo startował. Obaj sportowcy wzięli udział w mistrzostwach świata w Belgradzie w 1971 roku, a także we wspomnianych igrzyskach olimpijskich w Monachium. Starty w obu imprezach zakończyli bez medalowego powodzenia, choć w tych pierwszych zawodach polska dwójka zajęła dobre, piąte miejsce. Gronowicz rozglądał się za nowym partnerem i znalazł go w osobie jednego z największych krajowych konkurentów – Jerzego Opary. Reprezentant Skry Warszawa był już srebrnym medalistą mistrzostw świata, ale postanowił spróbować sił w duecie z kajakarzem, który dopiero rozpoczynał poważną karierę.

Tak powstała dwójka, która święciła wielkie sukcesy. Jerzy Opara tak po latach wspominał początki współpracy z Gronowiczem: „W 1973, podczas zgrupowania w Wałczu spróbowaliśmy sił po raz pierwszy i od razu zorientowaliśmy się, że trafiliśmy w dziesiątkę. Po miesiącu pojechaliśmy na mistrzostwa świata do Tampere i wywalczyliśmy brązowy medal. Rok później w Meksyku był już srebrny i w kolejnym sezonie liczyliśmy na złoty. A tymczasem była klapa, bo wybraliśmy się na zgrupowanie w góry i zjechaliśmy z nich za wcześnie" (cytat pochodzi ze strony internetowej Polskiego Związku Kajakowego: www.old.pzkaj.pl).

Oprócz wspomnianych dwóch krążków mistrzostw świata, Andrzej Gronowicz na swoim koncie ma także trzeci, brązowy, który wywalczył wspólnie z Oparą w 1977 roku w Sofii. Był to ostatni wielki sukces polskiego duetu. Oprócz osiągnięć międzynarodowych, urodzony w Pile kajakarz może także pochwalić się tytułami mistrza kraju. Gronowicz zdobywał je 12-krotnie, od dwóch pierwszych w 1971 roku, po ostatni siedem lat później. Po zakończeniu kariery kajakarz Stomilu Olsztyn został w 1982 roku absolwentem warszawskiej AWF, a później wyjechał do Kanady, gdzie szkolił sportowców w Saskatoon Racing Canoe Club. Jutro Andrzej Gronowicz skończy 63 lata.

Artykuł na podstawie:
Bogdan Tuszyński, Polscy olimpijczycy XX wieku, Wydawnictwo Europa, Warszawa 2005.
Sylwetka Jerzego Opary na stronie Polskiego Związku Kajakowego, www.old.pzkaj.pl/historia/postaci,-,jerzy,opara.php
Sylwetka Andrzeja Gronowicza w angielskiej wersji Wikipedii, www.en.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Gronowicz

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.