Notatka z życia: Bramkarz, który chciał zostać strażakiem

2014-09-11, 10:04   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

fot. morguefile.com/GaborfromHungary
Z Jasła do świata wielkiej piłki ręcznej i reprezentacji Polski. Mimo że Rafał Bernacki jako dziecko marzył o zostaniu strażakiem lub policjantem, swoją przyszłość związał ze szczypiorniakiem i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Dziś były bramkarz Vive Kielce, który ma za sobą bogatą karierę, kończy 42 lata.

Urodził się 11 września 1972 roku w Jaśle. Właśnie w tamtejszej Olimpii rozpoczynał przygodę z piłką ręczną. Jego kariera nabrała jednak tempa, kiedy przeniósł się do Hutnika Kraków i rozpoczął studia na Akademii Wychowania Fizycznego. Wtedy zadecydował, że sport jest tym, co chce robić w życiu. Szybko trafił do Iskry Kielce (dzisiejsze Vive Targi), a stamtąd do reprezentacji Polski. Przez 13 lat był etatowym bramkarzem naszej drużyny narodowej.

Zadebiutował w niej w wieku zaledwie 20 lat i tak rozpoczęła się długa przygoda, która zakończyła się dopiero w 2005 roku. Kiedy Rafał Bernacki koszulkę z białym orłem zakładał po raz ostatni, miał już za sobą bogatą karierę klubową. Po występach w kieleckiej Iskrze przyszedł czas na sezon w najlepszej lidze świata – niemieckiej Bundeslidze. Polak reprezentował barwy TSV Bayer Dormagen, ale w 2001 roku, po wycofaniu się głównego sponsora, drużynę rozwiązano.

Bernacki wrócił więc do Polski, do zespołu Vive Kielc, w którym ostatecznie po kilku latach występów zakończył karierę. Ma na koncie trzy tytuły mistrza kraju wywalczone z tym klubem, a także cztery Puchary Polski. To właśnie w stolicy województwa świętokrzyskiego po raz pierwszy zasmakował Ligi Mistrzów. Po zakończeniu czynnej przygody z szczypiorniakiem w 2008 roku, poświęcił się wyłącznie trenerce. Obecnie w młodzieżowych drużynach Vive Targów Kielce szkoli przyszłe pokolenia piłkarzy ręcznych.

Artykuł na podstawie:
Maciej Cender „Mistrz między słupkami”, www.slowoludu.com.pl (data dostępu: 06.09.2014 r.).
www.wikipedia.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.