Anna Jesień szczególnie upodobała sobie brąz. Krążków tego właśnie koloru ma w swoim dorobku najwięcej. Jest brązową medalistką mistrzostwa świata, a także trzykrotną zdobywczynią trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy. W jej kolekcji brakuje tylko tego najważniejszego – medalu igrzysk olimpijskich.
Koronną konkurencją urodzonej 10 grudnia 1978 r. w Kostkach k. Sokołowa Podlaskiego sportsmenki był bieg przez płotki na dystansie 400 m. Był, gdyż Anna Jesień karierę zakończyła w tym roku po mistrzostwach Polski w Toruniu. 35-letnia zawodniczka Skry i AZS-AWF Warszawa oraz LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża najlepsze lata miała już za sobą. Szczyt jej kariery przypadł na rok 2007, kiedy to w Osace sięgnęła po brąz mistrzostw świata, ustanawiając z czasem 53.86 rekord Polski. Wcześniej, w 2002 i 2006 roku zdobywała brązowe medale mistrzostw Europy. Co ciekawe, zarówno w Monachium jak i w Göteborgu stawała na najniższym stopniu podium w sztafecie 4x400 m, do której często była wystawiana. Udział w mistrzostwach Europy rozgrywanych w Niemczech był bardziej owocny, gdyż drugi brąz dołożyła w biegu przez płotki. Cztery lata później w Szwecji zajęła w tej konkurencji 6. miejsce.
Anna Jesień jest też czterokrotną uczestniczką igrzysk. Pierwszy olimpijski turniej zaliczyła w Sydney. Do Australii jechała w wieku niespełna 22 lat, jeszcze jako panna Olichwierczuk (później wyszła za Pawła Jesienia, który był jej trenerem). Udział w premierowych igrzyskach zakończyła w eliminacjach. Startowała w trzech kolejnych olimpiadach, najlepiej spisując się w 2008 r. w Pekinie, gdzie w finale zajęła 5. miejsce. Cztery lata wcześniej w Atenach ponownie odpadła w eliminacjach, a przed rokiem w Londynie udział w igrzyskach zakończyła w półfinale.
Polska lekkoatletka ma też na koncie sukcesy krajowe. Osiem razy zdobywała tytuł mistrzyni kraju (raz w biegu na 400 m w 2006 r.), a jej rezultat z Osaki do dziś jest rekordem Polski na dystansie 400 m ppł. Co ciekawe, na tych samych mistrzostwach świata rekord kraju w tej samej konkurencji poprawił też Marek Plawgo, także sięgając po brązowy medal. Jego wynik również nie został do teraz pobity, a lekkoatleta, podobnie jak Anna Jesień, karierę zakończył po tegorocznych mistrzostwach Polski.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Lekkiej Atletyki
Data powstania organizacji: 11 października 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: European Athletic Association, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych – IAAF (1919)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych Warszawa (1987), Bydgoszcz (2010)
Najważniejsze daty w historii lekkiej atletyki
koniec XIX w. - powstaje Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz Park dr. H. Jordana w Krakowie, gdzie propagowano idee sportu
1904 – pierwsze kluby zakładają sekcje lekkoatletyczne
11 października 1919 – powstaje Polski Związek Lekkiej Atletyki
1919 – PZLA wstępuje w szeregi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF)