Notatka z życia: Daniel Wełna

2015-12-03, 11:35   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. morguefile.com/JulesInKY
Siedem medali mistrzostw świata to dorobek jakim pochwalić może się niewielu sportowców. Dziś 60. urodziny obchodzi jeden z najlepszych polskich kajakarzy przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Daniel Wełna.

Był zawodnikiem Zawiszy Bydgoszcz. Na swoje pierwsze Igrzyska Olimpijskie pojechał do Montrealu w 1976 roku, wówczas jego osada odpadła w półfinale. Rok później w konkurencji K-4 na dystansie 500 metrów i 1000 metrów wraz z Ryszardem Oborskim,Grzegorzem Kołtanem oraz Henrykiem Budziczem zdobył mistrzostwo świata. Kolejne medale, tym razem srebrne i brązowe zdobył w mistrzostwach globu kolejno w Belgradzie, Duisburgu oraz Nottingham.

Wcześniej w 1980 roku po raz drugi pojechał na Igrzyska Olimpijskie, tym razem do Moskwy, gdzie ze swoimi partnerami Ryszardem Oborskim,Grzegorzem Kołtanem oraz Grzegorzem Śledziewskim zajął 4. miejsce.

Największy sukces miał jednak osiągnąć cztery lata później w 1984 roku w Los Angeles – Tylko jakiś kataklizm mógł nam odebrać krążek, gdybyśmy wystartowali w Los Angeles – wspominał po latach. Do USA na zawody nie pojechały kraje komunistyczne, bojkotując igrzyska.

W 1985 roku zakończył sportową karierę, zajmując się pracą trenerską, najpierw w swoim macierzystym klubie, a w później w UKS Kopernik.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.