Notatka z życia: doskonały zawodnik i trener

2015-06-25, 09:09   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons/Przemov300
Nie wielu jest takich zawodników, którzy po zakończeniu sportowej kariery osiągają sukcesy na ławce trenerskiej. Do tych wyjątkowych osób należy Eugeniusz Kijewski, który obchodzi dziś 60. urodziny.

Należy do jednych z najlepszych koszykarzy w historii polskiego basketu. Związany był głównie z poznańskimi klubami najpierw z Wartą, później na krótko związał się ze Spójnią Gdańsk, a następnie przez czternaście lat występował w Lechu Poznań. Trzykrotnie wybierany był zawodnikiem roku, osiem razy stawał na podium Mistrzostw Polski, w tym czterokrotnie na jego najwyższym stopniu podium. Zakończył karierę zawodniczą w 1990 roku, gromadząc na swoim koncie 9604 punkty, zdobyte w trakcie 368 gier. Wynik ten był niepobity do sezonu 2008/09, kiedy to rekord pobił Adam Wójcik.

Jego dorobek trenerski jest równie imponujący. Zaczynał od klubu, w którym kończył karierę sportową, czyli w „Kolejorzu”. Późnej na jego ścieżce kariery był Anwil Włocławek, Prokom Trefl Sopot, PBG Basket Poznań oraz drużyna żeńska Polski Cukier SIDEn Toruń. W międzyczasie była jeszcze reprezentacja Polski, którą prowadził przez pięć lat. Jako trener zdobył dziesięć medali Mistrzostwo Polski, w tym cztery z najcenniejszego kruszcu.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.