Notatka z życia: Eugeniusz Chrobak

2015-05-28, 10:44   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/Luca Galuzzi
1 czerwca 1939 roku w Bielsku-Białej urodził się polski taternik, alpinista i himalaista, Eugeniusz Chrobak. Był on również autorem wielu artykułów, opowiadań i filmów o tematyce wspinaczkowej.

Swoja przygodę z górami rozpoczął w wieku 19 lat. Bardzo szybko udowodnił, że jest w tym wybitny. Był wszechstronnie uzdolniony, bardzo dobrze radził sobie zarówno latem i zimą, w górach typu alpejskiego oraz w górach najwyższych. 

W 1961 roku jako pierwszy dokonał przejścia zimą Wariantu R na Mnichu. Zaś w 1962 roku wraz z Januszem Kurczabem, Zygmuntem Andrzejem Heinrichem i Krzysztofem Zdzitowieckim dokonał przełomowego w taternictwie przejścia Filara Kazalnicy Mięguszowieckiej.  Przejście to było początkiem nowej epoki dróg ekstremalnych  w Tatrach. Rok później, w 1963 roku, wraz z Tadeuszem Łaukajtysem dokonał pierwszego zimowego przejścia drogi Momatiuka na północno-wschodniej ścianie Kazalnicy. Eugeniusz Chrobak to autor również innych dróg, m.in. środkiem ściany północno-wschodniej na Kazalnicy z Zygmuntem Andrzejem Heinrichem, Skrajnym Jastrzębim Kopiniaku środkiem południowej ściany wraz z Andrzejem Mrozem i Złotej Turni ścianą północną. To jak bardzo był wybitny w tym co robił udowodnił w Alpach, podczas pierwszego zimowego przejścia drogi na Wielkim Filarze Narożnym Mont Blanc w 1969 roku oraz Pointe Helene na Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc w 1970 roku. Eugeniusz Chrobak brał również udział w wyprawach w Kaukaz, Andy, Pamir, Hindukusz, Karakorum i Himalaje.

W wyprawie na K2 do zakończenia nowej drogi zabrakło jedynie 200 m. Jednak jego największym marzeniem było zdobycie Mount Everest. I tak właśnie postanowił uczcić swoje 50. urodziny. Droga prowadziła przez trudną zachodnią grań wyznaczająca granicę między Nepalem a Chinami. Eugeniusz Chrobak szczyt zdobył 24 maja 1989 roku o godzinie 20.00, jego towarzyszem był Andrzej Marciniak. W drodze powrotnej, 27 maja 1989 roku, zeszła lawina, w której zginęli Zygmunt Andrzej Heinrich, Wacław Otręba, Mirosław Dąsal i Mirosław Gardzielewski. Z tej tragedii cały wyszedł jedynie Andrzej Marciniak. Eugeniusz Chrobak zmarł 28 maja 1989 roku w wyniku odniesionych obrażeń. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.