Notatka z życia: Marek Kolbowicz

2013-07-11, 07:23   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Przed kilkunastoma dniami w wieku 42. lat zakończył sportową karierę. W trakcie jej trwania był 4-krotnym mistrzem świata, mistrzem olimpijskim i mistrzem Europy. Marek Kolbowicz to jeden z najbardziej utytułowanych wioślarzy w historii polskiego sportu.

Urodził się 11 czerwca 1971 r. w Szczecinie. Przez całą karierę reprezentował tamtejszy AZS, odnosząc wiele sukcesów na arenie międzynarodowej.

Pierwszy z nich przyszedł w roku 1998, kiedy to Kolbowicz w dwójce podwójnej z Adamem Korolem sięgnął w Kolonii po brązowy medal mistrzostw świata. Był to pierwszy i zaraz jedyny krążek wioślarza wywalczony w duecie. Potem największe sukcesy święcił w czwórce podwójnej. Do najważniejszych z nich należy olimpijskie złoto wywalczone podczas jego czwartych igrzysk – w Pekinie w 2008 r. (wspólnie z Korolem, Konradem Wasielewskim i Michałem Jelińskim) oraz cztery tytuły mistrza świata, po które sięgał z tymi samymi kolegami w 2005, 2006, 2007 i 2009 roku, w, odpowiednio, Gifu, Eton, Monachium i Poznaniu. Ostatni z wielkich sukcesów polskiej czwórki podwójnej to pierwsze miejsce w mistrzostwach Europy, rozgrywanych w 2010 r. w Montemor-o-Velho.

Po nieudanym starcie w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w ubiegłym roku, gdzie polska osada zajęła dopiero 6. miejsce, Adam Korol ogłosił, że kończy sportową karierę. W maju tego roku dołączył do niego Kolbowicz, składając podobną deklarację. Obaj wioślarze pożegnali się z publicznością 30 czerwca występem w mistrzostwach Polski w Kruszwicy. Co ciekawe, obaj mają na swoim koncie taką samą liczbę medali wielkich imprez, a wszystkie zdobywali w osadach, które tworzyli wspólnie.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.