Notatka z życia: Paweł Papke

2014-02-13, 09:12   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Kiedyś – czołowy polski atakujący, kilkukrotny mistrz Polski z Mostostalem Azoty Kędzierzyn-Koźle i etatowy reprezentant kraju. Dziś – poseł na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej i działacz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Paweł Papke po zakończeniu sportowej kariery odnalazł się w polityce. Dziś były siatkarz kończy 37 lat.

Urodził się 13 lutego 1977 roku w Starogardzie Gdańskim. W tamtejszym SKS-ie zaczynał przygodę z siatkówką, ale profesjonalną karierę rozpoczął w stolicy. Podczas nauki w liceum trafił do MKS MDK Warszawa, a dobre występy w barwach tego klubu zaowocowały powołaniem do młodzieżowej reprezentacji Polski w 1992 roku. Trener Ireneusz Mazur powołał Pawła Papke, a atakujący przyczynił się do wywalczenia przez juniorską kadrę tytułów mistrza Europy i świata. Polacy najpierw triumfowali w 1996 roku w Izraelu, a rok później w Bahrajnie okazali się najlepsi na globie. Papke tytuł mistrza świata zdobywał już jako zawodnik Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którym podpisał kontrakt rok wcześniej.

Z zespołem z województwa opolskiego siatkarz zdobył pięć tytułów mistrza kraju oraz trzy Puchary Polski. Z Mostostalem Papke występował też w europejskich pucharach – w Pucharze Konfederacji i Lidze Mistrzów, odpowiednio w 2000 i 2003 roku zdobywając brązowy medal tych imprez. Wcześniej, bo w 1996 roku zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski, z którą jednak nie odniósł większych sukcesów. Dwa razy brał udział w mistrzostwach Europy, dwukrotnie grał na mistrzostwach świata, ale w żadnym z tych turniejów Polacy nie sięgnęli po medal. Najwyższe miejsce to piąte wywalczone na mistrzostwach Starego Kontynentu w 2003 roku. Ta impreza, obok szóstego występu w Lidze Światowej, była ostatnim dużym turniejem Pawła Papke w reprezentacji. Atakujący chciał pojechać na Igrzyska Olimpijskie do Aten, ale musiał poddać się operacji kolana i ostatecznie zabrakło go w olimpijskich zawodach. Łącznie w kadrze siatkarz Mostostalu zaliczył 149 występów.

W 2003 roku Papke odszedł z Kędzierzyna-Koźla i trafił do drużyny PZU AZS Olsztyn. Tam spędził cztery sezony, dwukrotnie zdobywając wicemistrzostwo i dwa razy sięgając po brązowy medal mistrzostw kraju. Srebro i brąz wywalczył jeszcze z kolejnym, ostatnim już klubem w karierze – Resovią Rzeszów. W zespole ze stolicy Podkarpacia występował w latach 2007-2010, po czym zakończył czynną karierę. Powrócił na północ Polski, do Olsztyna i tam założył szkółkę siatkarską Papke-Volley, a także został radnym miejskim z ramienia Platformy Obywatelskiej. Rok później w wyborach parlamentarnych został wybrany do Sejmu RP VII kadencji. Został członkiem komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. W 2012 roku wybrano go członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Artykuł na podstawie:
www.papke-volley.pl
www.www.pawelpapke.pl
www.pzps.pl

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.