Notatka z życia: Sławomir Szmal

2015-10-01, 12:19   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/Kuebi
2 października 1978 roku w Strzelcach Opolskich urodził się bramkarz reprezentacji Polski w piłkę ręczną Sławomir Szmal. 

Ze sportem miał do czynienia od najmłodszych lat, próbował swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych, jednak dość szybko postawił na piłkę ręczną. Uprawianie tego sportu jest niejako tradycją rodzinną, gdyż piłkę ręczną trenowali: ojciec, matka, stryj, wujek jak i siostra Sławomira Szmala. Jego pierwszą drużyną była Stal Zawadzkie, gdzie jako junior trenował pod okiem Jerzego Piechuly. Na pozycji bramkarza grał w półfinale Mistrzostw Polski juniorów. To podczas tych zawodów po raz pierwszy był obserwowany przez opiekunów kadry juniorskiej, wkrótce po tym dostał do niej powołanie. 

Szybko rozpoczął grę w drużynie seniorskiej w swoim macierzystym klubie. W 1996 roku grał w barwach Gwardii (WKW) Opole, już po roku zmienił klub na Hutnik Kraków, w którym to zadebiutował w polskiej ekstraklasie. Po upadku krakowskiego klubu Sławomir Szmal dostał propozycję z Warszawianki Warszawa, z którą to w sezonie 2001/2002 wywalczył wicemistrzostwo kraju i Puchar Polski. Sezon 2002/2003 rozegrał w Orlenie Płock. Wówczas zdobył tytuł najlepszego bramkarza ligi. W latach 2003-2005 Szmal grał w TuS N-Lubeka, od 2005 do 2011 roku reprezentował barwy klubu Rhein-Neckar Löwen. Od 2011 roku do dziś Sławomir Szmal jest zawodnikiem Vive Targi Kielce. 

Sławomir Szmal grę w reprezentacji rozpoczął jako 19-latek. Jego pierwszy mecz w barwach narodowych odbył się 19 sierpnia 1998 roku przeciwko Litwie, zakończył się wygraną biało-czerwonych 31:20. W 2002 roku po raz pierwszy uczestniczył w wielkiej międzynarodowej imprezie, jaką były Mistrzostwa Europy w Szwecji. Tym samym był to debiut reprezentacji Polski w finałach Mistrzostw Europy, który zakończyła na 15. miejscu. W 2003 roku na Mistrzostwach Świata Szmal wraz z reprezentacją zajął 10.miejsce. O wiele lepiej kadra Polski zaprezentowała się w 2007 roku, gdzie podczas Mistrzostw Świata w Niemczech zdobyła srebrny medal jak i Superpuchar. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, kończąc je ostatecznie na 5. miejscu. Na Mistrzostwach Świata w Chorwacji w lutym 2009 roku zdobył brązowy medal, w styczniu rok później uznano go za najlepszego bramkarza i został wybrany do „Drużyny Gwiazd” Mistrzostw Europy w Austrii. Podczas Mistrzostwa Świata w Katarze w 2015 roku Sławomir Szmal wraz z reprezentacją Polski zdobył brązowy medal. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.