O igrzyskach za drutami w radiu TOK FM

2016-07-23, 16:29   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Pixabay.com

Cieszy nas niezmiennie, gdy media ogólnoinformacyjne poruszają kwestie związane z historią sportu. Zwłaszcza, jeśli w kręgu ich zainteresowań znajdują się tematy mało znane, naznaczone cierpieniem i dramatem wielu Polaków. To część naszego dziedzictwa, które nie może być zapomniane.

Dzisiejszy poranek w radiu TOK FM upłynął pod znakiem rozmowy o igrzyskach za drutami. Tak, dobrze słyszeliście! Okazuje się, że nawet II wojna światowa i pobyt w obozach jenieckich nie były przeszkodą dla Polaków oraz innych więźniów w krzewieniu kultury fizycznej oraz rywalizacji sportowej. Na przekór wielu, ryzykując własnym życiem, doprowadzili do organizacji zawodów sportowych, nazwanych kilka dekad później "igrzyskami za kratami". Odbyły się one dwukrotnie, w latach 1940 i 1944, na terenie obozów jenieckich w Langwasser i Woldensburgu.

O tamtych wydarzeniach opowiadał Krzysztof Szujecki, historyk sportu oraz dziennikarz portalu SportowaHistoria.PL. Audycję można wysłuchać pod tym linkiem: http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Igrzyska-za-drutami-O-Igrzyskach-rozgrywanych-w-obozach-opowiadal-Krzysztof-Szujecki/39599

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o zmaganiach sportowców w obozach jenieckich: 

http://www.sportowahistoria.pl/wiadomosci/czy-wiesz-ze-polscy-zolnierze-organizowali-igrzyska-za-drutami,2736.html

Entuzjastom kina przypominamy, że w 1980 roku powstał film fabularny "Olimpiada `40", przedstawiający historię igrzysk olimpijskich w Langwasser pod Norymbergą. Więcej informacji na jego temat znajdziecie pod tym linkiem:

http://www.filmweb.pl/film/Olimpiada+40-1980-8329

 

Powrót | źródło: Materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.