O siatkówce słów kilka...

2013-10-23, 07:37   A A A   drukuj   Diana Popek

Piłkę siatkową wymyślił nauczyciel wychowania fizycznego w katolickiej szkole dla młodzieży płci męskiej (YMCA) William Morgan pod koniec XIX wieku. Pierwszy mecz rozegrano w 1896 roku.

Do Polski siatkówka trafiła dzięki YMCA, pierwszy mecz rozegrano w Warszawie w 1919 roku. Początkowo mecze tej dyscypliny były rozgrywane głównie w szkołach. W 1920 roku w Łodzi został rozegrany turniej drużyn szkolnych. Gwałtowny rozwój siatkówki w Polsce zaczął się od 1923 roku, zaczęły powstawać sekcje siatkarskie i kluby. W okresie międzywojennym siatkówka należała do Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych. W 1928 roku przekształcił się on w Polski Związek Gier Sportowych. W 1929 roku w Warszawie zostały rozegrane pierwsze mistrzostwa Polski w siatkówce. Wśród kobiet zwyciężył zespół AZS Warszawa, natomiast wśród mężczyzn mistrzostwo zdobyli siatkarze YMCA Łódź. Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) został powołany do życia 30 czerwca 1957 roku, podczas Krajowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej.

Najważniejszą drużyna piłki siatkowej kobiet w kraju jest reprezentacja Polski w piłce siatkowej kobiet. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest PZPS. Po raz pierwszy reprezentacja została powołana w lutym 1948 roku. W 1949 roku zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Europy. Nasze siatkarki zdobyły wówczas brązowy medal za reprezentantkami ZSRR i Czechosłowacji. Rok później na Mistrzostwach Europy w Bułgarii Polki zdobyły srebrny medal. Przez wiele lat reprezentantki Polski w siatkówce zdobywały srebrne i brązowe medale Mistrzostw Europy. Pierwszy złoty krążek tychże zawodów siatkarki zdobyły w 2003 roku w Turcji. Podczas Mistrzostw Świata w 1952 roku Polki wskoczyły na drugi stopień podium zdobywając srebrny medal. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio (1964) i Meksyku (1968) nasze panie nie opuściły strefy medalowej zdobywając brązowe medale.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.