O tym pisała prasa: Piłka nożna na Śląsku

2015-01-28, 18:04   A A A   drukuj  

fot. morguefile.com/xandert
28 stycznia 1932 roku „Express Wieczorny Ilustrowany” pisał o złych stronach uprawiania piłki nożnej przez cały rok na Śląsku.

„Utartym niemal tradycyjnym zwyczajem na Śląsku odbywają się rozgrywki piłki nożnej przez cały rok. Ani słoty jesienne ani też mróz nie odstraszają tak organizatorów, jak i zawodników od nieprzerwanego kontynuowania zawodów piłkarskich. Obserwując to zjawisko, które bądź co bądź nie jest codzienne, nie można się powstrzymać od pewnych refleksji, jakie każdemu niemal nasuwać się muszą. Aby zrozumieć taki stan rzeczy, który tylko i wyłącznie na tym terenie w sposób odmienny się ułożył w stosunku do pozostałych dzielnic Polski, należy z jednej strony wziąć pod uwagę siłę przyzwyczajenia, datującą nie jeszcze z czasów zaborczych, z drugiej zaś – powody natury finansowej. Tajemnicą bowiem jest ogólnie znaną, że rozgrywki piłki nożnej odbywające się w okresie zimowym są pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych imprezami dochodowymi. Gdybyśmy więc przyjęli jako założenie, by 3-4 kluby śląskie znajdowały się w lidze można z całą stanowczością twierdzić, że również zainteresowanie  rozgrywkami ligowymi niepomiętnie by wzrosło. Dlaczego więc tak nie jest? Niewątpliwie jednym z powodów jest przemęczenie graczy nieprzerwanymi rozgrywkami piłkarskimi. Niema bowiem najbardziej zahartowanego i najmocniejszego sportowca, który by mógł okrągły rok bez przerwy bezkarnie dla swej kondycji i zdrowia uprawiać jakikolwiek sport choćby najmniej uciążliwy. Tak zgubne dla każdego zawodnika przetrenowanie które nieraz mogliśmy zaobserwować u sportowców jest, naszem zdaniem, objawem wprost nagminnym u piłkarzy śląskich.”
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.