O tym pisała prasa: Po raz pierwszy w dziejach!

2015-01-16, 17:47   A A A   drukuj  

fot. morguefile.com/xandert
16 stycznia 1932 roku „Przegląd Sportowy” informował o rewelacyjnym pierwszym występie łyżwiarzy szybkich podczas Mistrzostw Europy w Davos.

„Depesze przyniosły szczegóły z łyżwiarskich mistrzostw Europy w Davos, na których po raz pierwszy startowali Polacy. Nehringowa jest w tej chwili najlepszą łyżwiarka Europy. Dowiodła tego wymownie, bijąc pośrednio na głowę Austrjaczkę Landbeck, która unikała spotkania wręcz. Jeszcze lepiej świadczy o tem poprawa czasów, która wynosi 13 sek. na 300 mtr., 18 sek na 1500 mtr. i 15 sek. na 1000 mtr. Jedynie na 500 mtr. uległa Polka pośrednio, co prawda tylko o 0,3 sek. Wiedence, ale i tu pozostała moralną zwyciężczynią, gdyż podobno sędziowie „podarowali” Landbeck koło sekundy. Polka dała impuls do rozwoju nowej gałęzi sportu i na oczach Europy nie jako dyletantka, zbierająca tanie laury, ale jako łyżwiarka wysokiej klasy, która będzie jeszcze długo wzorem dla innych. Kalbarczyk nie wypadł tak świetnie jak Nehringowa. W silnej, zaprawionej w licznych bojach konkurencji odegrał role drugorzędna. A jednak skok, którego dokonał jest imponujący, przerastający dotąd siły dwu pokoleń łyżwiarzy Polski. Pobił on cztery rekordy polskie, omal że nie uporał się z piątym. Wyniki Kalbarczyka przeszły zapewne niepostrzeżenie w Davos, dla naszego łyżwiarstwa mają jednak znaczenie ogromne.”
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.