O tym pisała prasa: Pozdrowienie sportowi węgierskiemu

2014-12-17, 17:48   A A A   drukuj  

fot. morguefile.com/xandert
17 grudnia 1921 roku „Przegląd Sportowy” informował, o oczekiwaniach i pierwszym w historii meczu piłkarskim pomiędzy Polską a Węgrami.

„Dnia 18 grudnia 1921 w Budapeszcie zostaną rozegrane pierwsze zawody piłką nożną pomiędzy drużynami, reprezentującymi Węgry i Polskę. Sport polski jest jeszcze bardzo młodym bratem sportu węgierskiego, bogatego w doświadczenie i zwycięstwa. W latach przedwojennych, kiedy młodzież szczęśliwych narodów czas wolny od nauki lub zajęć zawodowych poświęcała rozrywkom sportowym, kwiat młodzieży polskiej oddawał się wytrwałej pracy społecznej i przygotowaniom do walki zbrojnej z zaborcami, którzy tępili ruch społeczny, widząc w każdej organizacji sportowej widmo nowego powstania. Cieszymy się, ze pierwszy za granicą zbiorowy występ sportu polskiego ma miejsce na ziemi węgierskiej; jesteśmy bowiem przekonani, że będzie on nowym węzłem starodawnej przyjaźni obydwu narodów, przyjaźni trwalszej i silniejszej od przejściowych międzynarodowych układów i posunięć dyplomacji.”

Tekst ukazał się w gazecie w wersji dwujęzycznej.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.