O tym pisała prasa: Prawdziwa propaganda!

2015-04-11, 17:48   A A A   drukuj  

fot. morguefile.com/xandert
11 kwietnia 1939 roku „Przegląd Sportowy” pisał o propagandowym występie warszawskich uczniów gimnazjum Batorego na pływalni w Sztokholmie.

„Jeszcze jeden występ polskich zawodników zagranicą – a jakże inny od wszystkich poprzednich! Nie przyjechały tu żadne sławy sportowe, żadne wielkie nazwiska opromienione międzynarodowymi triumfami, żadna drużyna zblazowanych asów, ale jedenastu chłopaków od „Batorego”, zwykłych podrastających sztubaków z tarczami na ramieniu chciwie z emocją i dumą, chłonących ten swój występ zagraniczny.  Nie byli to nawet wszyscy najlepsi pływacy spośród szkolnej młodzieży warszawskiej. Kilku zostało w domu, bo poobrywali jakieś fatalne dwóje z matematyk, czy innych łacin i nie zasłużyli na reprezentowanie młodej Warszawy. Być może, ze całe to sprawozdanie nie pasuje do pisma czysto sportowego, bo nie było tu żadnych rekordów, żadnych wspaniałych wyników, nawet żadnych oficjalnych reprezentacji. Po prostu: gimnazjum Batorego przeciwko sztokholmskiemu gimnazjum „Södra Latin”. Oba gimnazja są mistrzami u siebie w domu, a że pływactwo szwedzkie jest o dobrą klase lepsze od pływactwa polskiego – sztubacy warszawscy musieli dostać w skórę. Więc nawet nie było laurów i sukcesów sportowych. Tym niemniej ten mecz dwóch szkół, te pływackie zawody uczniów bez dwój z matematyki mają swoje znaczenie sportowe i propagandowe, które przepraszam za bluźnierstwo nie ustępują wcale na przykład występowi naszej doskonałej i sławnej ósemki bokserskiej, a biją już o kilka okrążeń taki na przykład nieudany zeszłoroczny występ Gierutty w Sztokholmie podczas meetingu międzynarodowego.”
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.