Orienteering w Polsce

2015-01-03, 09:05   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. morguefile.com/DuBoix
Orientacja sportowa to ponad sto lat historii, pierwsze zawody w tej dyscyplinie odbyły 13 maja 1897 roku w Norwegii.

W Polsce moda na orientację sportową pojawiła się niemal siedemdziesiąt lat później. W 1967 roku Polska wyraziła chęć przynależności do International Orienteering Federation. Tak też rozpoczął się szybszy rozwój orientacji sportowej nad Wisłą. Trzy lata później biało-czerwoni wystąpili na Mistrzostwach Świata w NRD. Przez wiele lat za rozwój dyscypliny odpowiadał Polski Związek Lekkiej Atletyki. W 1989 roku z inicjatywy klubów doprowadzono do zwołania I Walnego Zjazdu, podczas którego powołano do życia Polski Związek Biegu na Orientację. Na czele organizacji stanął płk Mieczysław Skrzypek. W 2007 roku ze względu na rozwój innych sekcji zmieniono nazwę na Polski Związek Orientacji Sportowej.

W ostatnich latach dzięki zwiększeniu masowości uprawienia biegania, co raz większą popularnością cieszy się również orientacja sportowa. Co z pewności w przyszłości przyczyni się do poprawy wyników sportowych na arenie międzynarodowej.

 

Komentarze

~Szymon ( 194.15.124.14 ) 2015-01-03 godz. 10:18

Godne podziwu biec i jeszcze się nie zgubić :)

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.