Pięć lat organizujemy EURO

2012-04-18, 10:21   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Pięć lat temu UEFA podjęła decyzję – Polska i Ukraina zorganizują piłkarskie Mistrzostwa Europy.

Formalna procedura zgłoszeń rozpoczęła się już 1 lutego 2004 roku. Oficjalne oferty do 31 stycznia 2005 roku złożyło w sumie dziewięć kandydatur: Azerbejdżan, Chorwacja z Węgrami, Grecja, Irlandia wspólnie ze Szkocją, Polska i Ukraina, Rosja, Rumunia, Turcja, Włochy. Jednak już na początku z rywalizacji o EURO 2012 odpadli Irlandczycy i Szkoci, którzy spóźnili się ze złożeniem dokumentów. W pierwszym etapie konkursu odpadły Azerbejdżan, Rosja, a także Rumunia. Tym samym w pierwszej fazie, rozpoczynającej się 7 listopada 2005 roku znalazło się pięć kandydatur. W wyniku głosowania Komitet Wykonawczy UEFA ostatecznie do dalszego etapu wybrał propozycję Chorwacji i Węgier, Polski oraz Ukrainy, a także Włoch.

18 kwietnia 2007 roku odbyła się gala finałowa, na której ostatecznie mieliśmy poznać gospodarza piłkarskich Mistrzostw Europy. Dzień wcześniej odbyła się prezentacja trzech oferentów. Już w pierwszej turze głosowania Polacy i Ukraińcy uzyskali osiem głosów, niezbędnych do otrzymania organizacji imprezy. Cztery głosy dostała kandydatura Włochów, nikt nie głosował na propozycję Chorwacji i Węgier.

Tym samym stało się faktem, Mistrzostwa Europy w 2012 roku odbędą się na stadionach w Polsce i na Ukrainie.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.