ISSN
Sportowa Historia

Pierwsza dama wspinaczki

2012-12-12, 06:42   A A A   drukuj   Diana Skiba

Wspinaczka kojarzy nam się przede wszystkim z rekreacją, tymczasem jest to niezwykle ciekawa dyscyplina sportu.

Wspinaczka to nic innego jak przemieszczanie się po stromym terenie, który wymaga użycia co najmniej rąk do utrzymania równowagi. Wspinaczka kojarzy nam się zwłaszcza ze skałkami, jednak zawody sportowe zwyczajowo odbywają się na sztucznych ścianach w zamkniętych obiektach. Dzięki temu warunki pogodowe nie wpływają na wyniki, a szanse zawodników są takie same. Rywalizacja odbywa się w różnych konkurencjach, między innymi zawody boulderowe,

zawody „na czas", zawody „w prowadzeniu", zawody we wspinaczce lodowej. W kraju zawody odbywają się pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu.

Pionierką kobiecego wspinania sportowego w Polsce jest bez wątpienia Bogna Jakubowicz. - Pierwsze zawody (te, które w skałach organizował Gliwicki KW) były spontanicznym, pospolitym ruszeniem. Wszyscy pomagali, razem organizowali, spotykało się na nich całe środowisko. Nie zauważyłam, aby było podzielone czy skłócone. Bardzo dobrze wspominam zawody, które w połowie lat dziewięćdziesiątych organizowali na Koronie Darek Król i Rafał Nowak. To była chyba najlepiej nagłośniona medialnie impreza w ciągu ostatnich 25 lat. Wspinanie było nową dyscypliną, a hasło z bilboardu „na pewno będą latać" przyciągnęło całą salę widzów, którzy kupowali bilety i tłoczyli się przy wejściu. Każdy mógł w nich startować, były to zawody DLA wspinaczy, DLA środowiska, DLA zawodników. Później zaczęło się wszystko coraz bardziej „profesjonalizować". Zaczęła się era działaczy, którzy dążąc do tego, aby wspinanie stało się „prawdziwym" sportem, zaczęli tworzyć masę przepisów, wprowadzać licencje zawodników, licencje klubów, nie dopuszczać do startów bez ważnej karty zdrowia sportowca itd. I stworzyły się dwie kategorie zawodów – te pod egidą związku, gdzie startuje 30-40 profesjonalistów i te towarzyskie, organizowane przez różne ściany wspinaczkowe, gdzie frekwencja to 200-300 uczestników, a świetna zabawa jest gwarantowana – mówiła w 2011 roku w wywiadzie dla magazynu „Góry". Bogna Jakubowicz jest pomysłodawczynią wrocławskiej ścianki wspinaczkowej ZERWA. Jednej z najlepszych i najdłużej działających ścian wspinaczkowych w Polsce. Projekt ten z powodzeniem realizowany jest od 1998 roku.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.