Pierwsza medalowa florecistka

2014-03-19, 08:17   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/Dan Kollmann

Szermierka to jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa od 1896 roku jest dyscyplina olimpijską. W sporcie tym walczy się szpadą, szablą bądź floretem. Dziś o pierwszej polskiej florecistce, która zdobyła medal na Igrzyskach Olimpijskich.

Barbara Szeja-Wysoczańska urodziła się 12 sierpnia 1949 w Świętochłowicach, gdzie ukończyła miejscowe Liceum Ogólnokształcące. W 1971 roku zdobyła tytuł magistra wychowania fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Barbara Szeja-Wysoczańska to wychowanka klubu Baildon Katowice, zaś od 1969 roku do 1988 roku była zawodniczką AZS AWF Warszawa.

Nasza bohaterka sukcesy odnosiła indywidualnie jak i w startach drużynowych. W konkurencji drużynowej sześciokrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski, zaś pięć razy wicemistrzostwo kraju. W drużynie floretowej jest brązową medalistką mistrzostw świata z Wiednia (1971 r.) oraz srebrną z Hamburga (1978 r. ). W konkurencji indywidualnej Barbara Szeja-Wysoczańska mistrzynią Polski została trzy razy, zaś dwukrotnie cieszyła się wicemistrzostwem kraju. W konkurencji indywidualnej dwa razy była finalistką Mistrzostw Świata. Jej największym sukcesem jest brązowy medal we florecie kobiet, który to wywalczyła na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Tym samym jest pierwszą polską medalistą we florecie.

Została odznaczona m. in. Medalami za Wybitne Osiągnięcia Sportowe I Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.