Pierwszy raz...

2011-11-15, 12:30   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Dziś narodowa reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się z kadrą Węgier. Będzie to trzydzieste drugie spotkanie obu ekip.

Reprezentacja Polski do Węgier ma szczególny sentyment to właśnie z jedenastką tego kraju biało-czerwoni zmierzyli się w pierwszym międzynarodowym spotkaniu. Rozegranie spotkania nie należało do najłatwiejszych, powołany w 1919 roku do życia Polski Związek Piłki Nożnej nie miał jeszcze wyrobionej marki. Ponadto nie należał również do FIFA, a jego zasoby finansowe były jak na dzisiejsze czasy bardzo skromne. Pierwotnie pierwszym rywalem Polaków miała być Austria, jednak ostatecznie mimo starań związkowych działaczy do niego nie doszło. „Wielu sportowców nie zdaje sobie może sprawy z tego, jak trudną jest rzeczą zwłaszcza dla tak młodego związku, jakim jest Polski Związek Piłki Nożnej (P.Z.P.N.), skłonić inny związek do rozegrania zawodów między drużynami reprezentacyjnymi obu krajów.” - pisał Przegląd Sportowy.

W połowie 1921 roku Węgierski Związek Piłki Nożnej złożył propozycję rozegrania spotkania, wynegocjowano termin 18 grudnia 1921 roku. 16 grudnia, 21 osobowa ekipa wyjechała do Budapesztu na mecz. Wcześniej ówczesny trener Cracovi Imre Pozsonyi, co ciekawe z pochodzenia Węgier, wyselekcjonował trzynastu piłkarzy reprezentacji Polski. Polacy na Hungária körúti stadion w Budapeszcie przegrali 0:1 po bramce Jenő Szabó w 18. minucie spotkania. „A wynik ten jest naprawdę nadzwyczaj chlubny. Ponieśliśmy porażkę najmniejszą, jaką zna ten sport, najmniejszą z wszystkich państw, jakie w tym roku gościły w Budapeszcie (Węgry – Niemcy Poł. 3:0, Węgry – Niemcy Środkowe 3:2, Węgry – Szewcja 4:2).” - relacjonował Przegląd Sportowy.

Dziś z Węgrami zagramy po raz trzydziesty drugi i choć w historii bywało różnie, bo bilans przedstawia się następująco siedem zwycięstw Polaków, cztery remisy i dwadzieścia wygranych Węgrów, to bez wątpienia mecz z 18 grudnia 1921 roku był najważniejszym w dziejach polskiej piłki.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.