Piłka nożna w okresie okupacji

2014-05-19, 07:03   A A A   drukuj   Ruslan Kulevich

Po zjednoczeniu zachodniej Białorusi i Białoruskiej SRR w ZSRR, w Grodnie powstały takie kluby jak „Dynamo”, „Spartak”, „Lokomotiw” i inne. Drużyny piłkarskie aktywnie uczestniczyły w życiu sportowym miasta i republiki.

7  lipca 1940 roku na stadionie miejskim odbył się mecz pomiędzy drużynami Grodna i Łomży. Na stadionie było około dwóch tysięcy osób. W pierwszych minutach gry, zespół z Grodna zdobył dwie bramki. Do końca wynik pierwszej połowy nie uległ zmianie. Po zmianie stron bramkę zdobyli goście. Do końca meczu żadna z drużyn nie potrafiła zmienić wyniku. Tak więc, wynik meczu 2:1 na korzyść drużyny Grodna. Już w 1940 roku zespół brał udział w meczach mistrzowskich Białoruskiej SRR. Następnie zespół Grodna zdobył szóste miejsce w mistrzostwach BSRR. Szczególną uwagę zwrócono na zawodników przedwojennych z tego miasta, w szczególności byłych graczy „Kresowi” i żydowskiej „Makabi”.

W 1941 roku, kiedy to Niemcy zajęli Grodno zmienił się również obraz futbolu. Mecze rozgrywane były głównie z udziałem niemieckich żołnierzy, jednostek i zespołu miasta. Odbyły się nawet takie mecze przeciwko drużynie Wilna. Dziś można mieć różne podejście do sukcesu sportowców Zachodniej Białorusi. Być może ktoś powie, że były one pod polską banderą i nie miał nic wspólnego z dzisiejszym białoruskim sportem. Ci ludzie nie wybrali kraju.

Trudno porównać poziom piłki nożnej w zachodniej i sowieckiej Białorusi. Realia polityczne tych lat nie pozwały sportowcom na spełnianie swoich ambicji.