Dnia 15 maja 2004 roku Sepp Blatter ogłosił w Zurychu, że RPA będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w 2010 roku. Nelson Mandela płakał z radości, mówiąc do słuchaczy w Zurychu: „Czuję się jak piętnastolatek".
Gry o znaczeniu społeczno-historycznym nie są nowym zjawiskiem w RPA, co potwierdza wzrost popularności wokół piłki nożnej. Pierwsze udokumentowane mecze odbyły się w 1862 roku pomiędzy białymi urzędnikami państwowymi, a żołnierzami w Kapsztadzie i Port Elizabeth. W latach 1880-1910 Afrykanie, Indianie i Koloredzi utworzyli związki i ligi piłkarskie w Kimberley, Durbanie, Johannesburgu i Kapsztadzie, a także w szkołach misyjnych. Gra była prosta i wytwarzała wiele pozytywnych emocji. „Nieodłączną wartością" tego sportu było to, iż gracze mogli zapomnieć o swoim ubóstwie.
Zakładanie drużyn tj. Orlando Pirates (1937) czy Moroka Swallows (1947) spowodowało wzrost frekwencji w Johannesburgu, Durbanie i Kapsztadzie w latach 1930 i 1940. Wynikało to z gwałtownego wzrostu liczby emigrujących Afrykańczyków, poszukujących pracy. Piłka nożna stała się również przyjemną formą spędzania czasu dla młodzieży, co sprzyjało nawiązywaniu i zakorzenianiu się wielu znajomości. Gra w piłkę nożną zarówno wzmacniała jak i niwelowała podziały dotyczące rasy, klasy społecznej, wyznania, wieku czy płci.
Po II wojnie światowej Afrykańczycy spotkali się z oporem innych, związanym z możliwością trenowania. W 1951 roku Afrykanie, Koloredzi i Indianie zebrali się wspólnie, by utworzyć Federację Piłkarską RPA, która miała na celu sprzeciw wobec apartheidu w sporcie. Ważną rolę odgrywały także kluby kibiców, w których były kobiety. Futbol kobiecy miał swój początek w 1960 roku, ale został zaakceptowany dopiero po upadku apartheidu.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Sprawdź co wydarzyło się w polskim sporcie
Książka „Igrzyska Lekkoatletów TOM 1, 2, 3, 4” |
|
a w niej:
|
Posiadasz książki o historii polskiego sportu? Nie wiesz co z nimi zrobić?
NAPISZ DO NAS