Piłka nożna to popularny sport w wielu państwach. Jak zatem gra "szalonych diabłów" rozwijała się w największym kraju Półwyspu Iberyjskiego?
Piłka nożna jako sport wyczynowy została uznana w Hiszpanii w 1873 roku. W 1878 roku RTCL utworzył „Club Inglés" w celu zapewnienia sportu, kultury a także rekreacji. Jedenaście lat później został oddany do użytku „HuelvaRecreationClub", za sprawą doktora Alexandra Mackay`a. Zespół nosił białe stroje. Grali tam tacy zawodnicy jak: Carse, Cunningham, Waterston, Swaby czy Geoghegham. Warto także wspomnieć, że Charles Robert Julian – gracz FC Rio Tinto wystąpił w 1920 roku na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii. W 1914 roku został utworzony kolejny zespół pod przewodnictwem Roberta Wilsona. Piłkarze nosili czerwono-białe koszulki i czarne spodnie, czasem zakładali także białe stroje. W 1920 roku działało ponad 20 drużyn, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zostały one podzielone według dzielnic, placów i ulic, w których grali dorośli jak również dzieci w wieku szkolnym. Piłkarze Riotinto w latach 1933-35 brali udział w mistrzostwach, uzyskując tytuł wicemistrza. Wojna domowa w Hiszpanii doprowadziła do upadku klubów, jednakże zespoły były organizowane w ramach Frontu Młodzieży. Chociaż kiedyś piłka nożna uznawana była jako gra „szalonych diabłów", dziś można ją określić jako religię Hiszpanii.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach