Pognębić naród

2014-07-06, 16:22   A A A   drukuj  

fot. morguefile.com/xandert
W latach przedwojennych na rynku prasowym w Polsce ukazywała się gazeta „Sportowiec”.

Gazeta była Tygodnikiem Poświęconym Wszelkim Gałęziom Sportu, Oficjalny organ Toruńskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej. Po wojnie w Warszawie ukazywała się gazeta o tym samym tytule, która nawiązywała do tradycji toruńskiego wydania. Warszawski Sportowiec był ilustrowanym tygodnikiem (potem miesięcznikiem) o tematyce sportowej, wydawanym w Polsce w latach 1949-1995.

Przedwojenny „Sportowiec” ukazywał się w każdy czwartek, o czym donosił ten z 5 lipca 1923 roku. Gazeta nie pisała tylko o wydarzeniach z Torunia, ale całego kraju.

„Już od najdawniejszych czasów, przodkowie nasi zdawali sobie jasno sprawę z odpowiedniego wychowania fizycznego młodzieży. Naród nasz po dziś dzień zawdzięcza właśnie tym staraniom dotychczasową swą żywotność, zdrowie i siłę. Niestety od czasów rozbiorów naszej Ojczyzny, nie było komu kierować ani zajmować się tem wychowaniem w takim zakresie w jakim by należało. Wrogowie nasi, w których interesie było naród polski na każdym polu gnębić, i w tym kierunku nie dozowlili nam się rozwijać. Dzisiaj czasy te niepowrotnie minęły.” - pisał w liście do gazety jeden z jej czytelników.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.