Polak w Barcelonie?

2013-12-14, 08:10   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Nie możliwe, a jednak! W historii futbolu był taki Polak, który grał nie tylko dla FC Barcelony, ale również bronił barw Realu Madryt.

Wbrew wszelkim doniesieniem prasowym z 2007 roku Jerzy Dudek nie był pierwszym Polakiem w barwach „Królewskich". Dokładnie 100. lat temu trafił tam Walter Rozitsky. Wiemy to dzięki Adamowi Węgłowskiemu, który badał losy piłkarza. Dziś wiadomo o nim niewiele. Urodził się w Galicji, Polska formalnie na mapach nie istniała, był on zatem poddanym cesarza Austrii. Do Hiszpanii trafił przez Francję, gdzie prawdopodobnie rozpoczęła się jego przygoda z futbolem. Według wszelkich podejrzeń mógł zaczynać w Le Havre AC, francuskim klubie założonym w 1872 roku. Najstarszym obecnie istniejący klubie sportowym we Francji.

To z Francji (Rozitsky legitymował się również francuskim paszportem) trafił do Hiszpanii, gdzie w 1911 roku zadebiutował w barwach FC Barcelony. Według dostępnych obecnie źródeł wiadomo, że w koszulce „Dumy Katalonii" grał przez dwa sezony, występując w 55. meczach, zdobywając 5. bramek. W archiwach Barcelony przy nazwisku Rozitsky widnieje wiele mówiący napis „Polaco". Przez dwa lata Walter sięgnął po Mistrzostwo i Puchar Katalonii, a także po Puchar Króla i Puchar Pirenejów (po dwa razy).

W 1913 roku przeniósł się do... Realu Madryt, stając się piątym zawodnikiem w historii, który przeszedł z „Blaugrany" do „Los Galacticos". W Madrycie, chciałoby się napisać na Estadio Santiago Bernabéu rozegrał 19 spotkań, tyle że Rozistky nie grał na, ale u boku samego Santiago Bernabéu, legendarnego później prezesa, a obecnie patrona madryckiego stadionu. W archiwach Realu przy Rozitskym, napisano „Polonia", zaś polską flagę przy jego nazwisku umieścili historycy Realu w galerii wszystkich zawodników, występujących w barwach „Królewskich".

Nie wiadomo na jakiej pozycji grał Walter Rozitsky był obrońcą lub pomocnikiem, dysponował niezłym podaniem i silnym strzałem. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do niemieckiej armii i słuch po nim zaginął.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.