Polak zwycięzcą Wyścigu Pokoju

2015-04-22, 09:12   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons
Maj 1956 roku okazał się bardzo szczęśliwy dla polskiego kolarstwa. Otóż właśnie wtedy pierwszy Polak, a był nim Stanisław Królak został zwycięzcą Wyścigu Pokoju.

To nie był pierwszy udział Królaka w Wyścigu Pokoju. Startował w nim co rok od 1952 roku, zajmując kolejno 22., 8., 6., 5. i upragnione 1. miejsce. Po swoim wielkim sukcesie startował w Wyścigu jeszcze 2 razy, ale już go nie powtórzył.

W zwycięskim Wyścigu w maju 1956 roku Stanisław Królak wygrał jeden etap na teranie NRD. Sam kolarz najtrudniejsze jego momenty tak wspomina: „Do mety było jeszcze kilkanaście kilometrów. Potem już w mieście, w alejce zobaczyłem Cestariego (jeden z faworytów z drużyny włoskiej) nagle przed sobą. Miałam ogień w płucach, obrzmiały język przylgnął mi do podniebienia, ale jeszcze mocniej nacisnąłem na pedały. Dopędziłem Włocha, miał twarz szarą ze zmęczenia. Byłem potwornie znużony i spragniony, a jednocześnie zdawałem sobie sprawę, że nie wolno mi teraz pozwolić sobie na ulgową jazdę. Musiałem oderwać się od rywali. Kosztowało to dużo, ale już potrafiłem walczyć i zwyciężyć”. Osiągniętą nad rywalami przewagę Stanisław Królak dowiózł aż do Pragi. Tam 15 maja 1956 roku walczyła z nim już cała Polska, albo będąc na miejscu albo przed radiowymi odbiornikami. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.