Polska szkoła rzutu młotem

2015-08-25, 09:54   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Robert Drózd
Rzut młotem staje się powoli naszą narodową konkurencją lekkoatletyczną. W przedwczorajszym konkursie na stadionie olimpijskim w Pekinie po złoto sięgnął Paweł Fajdek. Drugi z naszych reprezentantów – Wojciech Nowicki – uplasował się na trzecim miejscu. 

Do zdobycia srebrnego medalu zabrakło mu zaledwie 1 cm (uzyskał ten sam wynik co drugi Tadżyk Dilszod Nazarow, o kolejności miejsc decydowały drugie najlepsze rzuty). To pierwszy przypadek w historii startów męskiej ekipy w mistrzostwach globu, by dwóch Polaków stanęło na podium w tej samej konkurencji.

Podobnej sztuki dokonały rok temu na Mistrzostwach Europy w Zurychu polskie …. młociarki. Złoto przypadło Anicie Włodarczyk, natomiast brązowy medal niepodziewanie powędrował do Joanny Fiodorow.

Po raz drugi w historii naszych startów na mistrzostwach świata w lekkoatletyce dwójka reprezentantów Polski stanęła na podium w tej samej konkurencji. Dokonali tego Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Wcześniej dwa miejsca medalowe wywalczyły w 2009 roku w Berlinie tyczkarki Monika Pyrek i Anna Rogowska. Warto dodać, że trzeciego takiego wyczynu dokonali wczoraj Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek w skoku o tyczce, obaj stanęli na najniższym stopniu podium.

Złoto Fajdka i brąz Nowickiego to 8 i 9 medal zdobyty przez polskich młociarzy i młociarki na mistrzostwach świata. Łącznie we wszystkich konkurencjach wywalczyliśmy 37 krążków. Oznacza to, że co piąty medal przypada przedstawicielom właśnie tej dyscypliny. Żadna inna konkurencja lekkoatletyczna nie dostarczyła nam tylu emocji i wzruszeń w ostatnich latach.

Medalową serię zapoczątkował w 2001 roku w Edmonton Szymon Ziółkowski, który sięgnął po złoty krążek po pasjonującym pojedynku z Japończykiem Koji Murofushim. Cztery lata później w Helsinkach powtórzył swój sukces. Początkowo został sklasyfikowany na trzeciej pozycji. Po ośmiu latach, na skutek dyskwalifikacji pierwszego i drugiego w Helsinkach Iwana Cichana i Wadzima Dziewiatouskiego, Ziółkowskiemu przyznano złoty medal.  Na kolejne zwycięstwo w rzucie młotem musieliśmy czekać do mistrzostw w 2009 roku w Berlinie, gdzie w rywalizacji kobiet triumfowała Anita Włodarczyk. Dwa lata temu w Moskwie po złoto sięgnął Fajdek. Wczoraj, jako drugi Polak po Robercie Korzeniowski, obronił tytuł mistrzowski.

Polscy medaliści mistrzostw świata w rzucie młotem:
Helsinki, 1983 rok – 3 miejsce – Zdzisław Kwaśny
Edmonton, 2001 rok – 1 miejsce – Szymon Ziółkowski
Helsinki, 2005 rok – 1 miejsce – Szymon Ziółkowski
Berlin, 2009 rok – 1 miejsce – Anita Włodarczyk
Berlin, 2009 rok – 2 miejsce – Szymon Ziółkowski
Moskwa, 2013 roku – 1 miejsce – Paweł Fajdek
Moskwa, 2013 rok – 2 miejsce – Anita Włodarczyk
Pekin, 2015 rok – 1 miejsce – Paweł Fajdek
Pekin, 2015 rok – 3 miejsce – Wojciech Nowicki
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.