Polski squash

2015-02-18, 09:56   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/Steve McFarland
Squash to znana i lubiana dyscyplina sportowa, uprawiana zarówno przez zawodowców jak i amatorów.

Jej początki są dość zaskakujące. Mianowicie squash powstał w słynnym londyńskim więzieniu  „The Fleet”. Osadzeni tam za niepłacenie długów więźniowie z racji tego, iż nie mogli zagrać w tradycyjnego tenisa zaczęli odbijać piłkę od ścian. Następnym miejscem, gdzie grano w squasha były elitarne męskie szkoły. Około 1830 roku w jednej z takich szkół odkryto, że dużo trudniej gra się przebitą piłeczką. Nowy pomysł bardzo szybko się przyjął. Już w 1884 roku squash został uznany za nową dyscyplinę sportową. Jednak oficjalne ujednolicone zasady zostały zatwierdzone dopiero po I wojnie światowej. Pierwsze zawodowe mistrzostwa w squasha odbyły się w 1920 roku w Wielkiej Brytanii. 

W Polsce w squasha po raz pierwszy grali Szwedzi, którzy w 1976 roku pracowali przy budowie hotelu w Brodnicy. W grudniu 1997 roku odbył się pierwszy turniej zorganizowany przez Andrzeja Wierzbę w klubie Magnum w Warszawie. Polska Federacja Squasha powstała w 2002 roku, z biegiem lat stała się członkiem Światowej Federacji Squasha (WSF), Europejskiej Federacji Squasha (ESF) oraz PSA (Professonal Squash Association – odpowiednik tenisowego ATP)
jak i WSA (Women’s Squash Association – odpowiednik tenisowego WTA).
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.