Powstanie PKOl

2012-10-12, 06:10   A A A   drukuj  

Dziś mijają dokładnie 93. lata od powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zjazd założycielski Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbył się 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim w Krakowie. Głównym celem Komitetu miało być wysłanie reprezentacji kraju na Igrzyska Olimpijskie w 1920 roku w Antwerpii. Do 1924 roku nazwa oficjalna brzmiała Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Pierwszym prezesem został książę Stefan Lubomirski, a protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Wybuch wojny polsko-bolszewickiej przerwał przygotowania do startu w Antwerpii. Polska reprezentacja zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu. 66-osobowa ekipa zdobyła dwa medale. Czwórka kolarzy torowych - Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk - zajęła drugie miejsce w wyścigu na 4 km na dochodzenie zdobywając srebro, a porucznik Adam Królikiewicz w konkursie skoków na koniu "Picador" wywalczył trzecią lokatę. Pierwszy złoty medal olimpijski zdobyła dla Polski Halina Konopacka w 1928 roku w Amsterdamie wygrywając konkurs rzutu dyskiem.

Z sukcesami sportowymi szły w parze osiągnięcia polskich twórców i artystów biorących udział w olimpijskich konkursach sztuki. Polacy zdobyli 8 medali, w tym 3 złote, 2 srebrne i 3 brązowe.

Powrót | źródło: PKOl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.